Partnerska współpraca gospodarcza ze Słowenią

- Mamy duży rynek wewnętrzny, dobrze rozwinięty rynek kapitałowy i realizujemy wielkie inwestycje w infrastrukturze drogowej. Dlatego możemy być dla Słowenii atrakcyjnym partnerem gospodarczym - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu z Blaž’em Kavčič’em. Rozmowy z przewodniczącym Rady Państwowej Słowenii odbyły 28 lipca 2011 r. w Warszawie.

   Wicepremier Pawlak poinformował, że polskie firmy są zainteresowane realizacją wspólnych projektów z partnerami słoweńskimi m.in. na rynkach byłej Jugosławii, gdzie przedsiębiorcy słoweńscy mają znaczącą pozycję. – Chcemy rozwijać współpracę w przemyśle elektrotechnicznym, spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym – powiedział wicepremier.

   Przewodniczący Rady Państwowej Słowenii Blaž Kavčič podkreślił, że Słowenia inwestuje w sieć sprzedaży i projekty w tych branżach, głównie na Bałkanach oraz krajach środkowoeuropejskich. Zaznaczył, że Słowenia poszukuje nowych rynków zbytu i jest zainteresowana współpracą w sektorze budowlanym. – Zbudowaliśmy w naszym kraju sieć autostrad. Mamy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne, dlatego chcielibyśmy wykorzystać ten potencjał przy budowie infrastruktury drogowej w Polsce na Euro 2012 – dodał.

   Wicepremier Waldemar Pawlak zaznaczył, że Polska i Słowenia mogą efektywnie współpracować na forum Unii Europejskiej. - Chcemy, aby nasza prezydencja przyspieszyła proces wychodzenia Europy z kryzysu gospodarczego i pomogła w budowie Unii Europejskiej przyjaznej dla przedsiębiorców i obywateli – zapowiedział. – W tym zakresie mamy ze Słowenią wspólne cele, jak np. pogłębianie wspólnego rynku wewnętrznego czy partnerstwo wschodnie – dodał.

- Rynek wewnętrzny może skutecznie pomóc Unii w walce ze skutkami kryzysu zapewniając jej silną pozycję na arenie międzynarodowej - ocenił wicepremier Pawlak. Zwrócił uwagę na potrzebę respektowania unijnej zasady subsydiarności – Zachowanie równowagi między suwerennością narodową a integracją europejską będzie kluczem do sukcesu jednolitego rynku – zaznaczył.

   Blaž Kavčič podkreślił, że wprowadzane przez UE regulacje powinny być oceniane przede wszystkim pod kątem ich wpływu na poziom życia Europejczyków i konkurencyjność europejskiej gospodarki – W najbliższym czasie Unia Europejska będzie musiała zareagować na nastroje społeczne po kryzysie – powiedział. - Musimy udowodnić obywatelom Europy, że Wspólnota, integracja i partnerstwo, a także waluta euro to środki potrzebne do zapewnienia Europie dobrobytu – dodał.

***

   Słowenia jest największym partnerem handlowym Polski w regionie Zachodnich Bałkanów. Obroty handlowe Polski ze Słowenią w granicach 1 miliarda euro rocznie są wyższe, niż np. z Bułgarią, czy Portugalią. Głównymi towarami w polskim eksporcie są obecnie części i akcesoria pojazdów samochodowych, opony, meble, chemikalia. Coraz więcej sprzedajemy też żywności. Z kolei import ze Słowenii jest zdominowany przez leki, sprzęt AGD, akcesoria samochodowe oraz produkty chemiczne.

   Członkostwo Polski i Słowenii w UE zdynamizowało współpracę handlową, a wzajemne obroty zwiększały się w ostatnich latach o kilkanaście procent rocznie. Po gwałtownym załamaniu wymiany w 2009 r. z powodu kryzysu finansowego, obroty w 2010 r. zostały odbudowane i wzrosły o prawie 15 proc.