Współpraca międzyregionalna - Polska - Niemcy

   O dobrym sąsiedztwie Polski i Niemiec, planach rozwijania partnerstwa obu państw w przyszłości, a także o strategii Europa 2020 obradowali w miniony czwartek członkowie Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej i Komitetu ds. Współpracy Przygranicznej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej. W debacie, która odbyła się w Zielonej Górze uczestniczyli przedstawiciele województw dolnośląskiego i lubuskiego oraz niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Nasz region reprezentował wicemarszałek Marek Łapiński.

   Posiedzenie Komitetu podzielono na dwa bloki tematyczne. W pierwszym zastanawiano się nad efektami zawartego w 1991 r. traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, podpisanego przez Polskę i Republikę Federalną Niemiec. Od chwili, gdy dokument parafowano, minęły już dwie dekady. Czwartkowe forum było idealną okazją do podsumowań przeszłości i planowania przyszłości. Dlatego pierwszy panel dyskusyjny zdominowały dyskusje o wspólnych projektach do zrealizowania, a także o metodach umacniania współpracy polsko-niemieckiej.

   Drugi panel tematyczny poświęcono przyszłości Starego Kontynentu. Osią dyskusji była strategia Europa 2020 i wpływ na rozwój regionalny zawartych w niej zapisów regulujących swobodny przepływ pracowników. O potencjalnych skutkach przewidywanych w strategii rozwiązań opowiadali przedstawiciele polskiego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz niemieckiego resortu gospodarki i technologii.

******

   W 1991 r. rządy obydwu państw powołały na mocy postanowień Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między RP a RFN Polsko-Niemiecką Komisję Międzyrządową ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, której zadaniem jest koordynacja i określanie kierunków współpracy. W ramach komisji powstały trzy komitety: Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej, Komitet ds. Współpracy Przygranicznej i Komitet ds. Gospodarki Przestrzennej. Komitety realizują założenia inicjatyw o charakterze transgranicznym i międzyregionalnym.

   Tego typu posiedzenia Komitetu odbywają się co roku. Ich organizatorem na zmianę jest raz strona polska, raz niemiecka. Poruszane tematy to problematyka aktualna, m.in. wspieranie rozwoju gospodarczego obszarów przygranicznych, szkolnictwa, w tym nauki języka sąsiada, niezbędnej dla trwałego porozumienia, programowanie i monitorowanie projektów, jak również kwestie związane ze współdziałaniem na rzecz ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego, kultury i inicjowanie oraz realizacja wspólnych polsko-niemieckich projektów.