Informacja BPC
Raport BPC „ 200 PROCESÓW WYBORU ERP”

  Przedsiębiorstwa zlecają firmom zewnętrznym wykonanie analiz przedwdrożeniowych, aby uniknąć odpowiedzialności za wybór złego systemu ERP. W konsekwencji przedsiębiorcy ponoszoną dodatkowe koszty, wybierają złe rozwiązania, a analizy nie są wykorzystywane w praktyce. Komitety sterujące zawierzają marce i słowom oferenta. Nie weryfikują kompetencji zespołów wdrożeniowych ani referencji przedstawionych przez dostawcę – to nieliczne przykłady błędów, które popełniają dzisiaj polskie przedsiębiorstwa na etapie wyboru rozwiązania ERP.

  W październiku firma konsultingowa BPC opublikowała raport analityczny, w którym przedstawiła najczęściej popełniane przez polskie przedsiębiorstwa błędy przy wyborze systemów ERP. Raport BPC został sporządzony w oparciu o analizę 200 procesów, które były organizowane w okresie od stycznia 2012 do I poł. 2013 roku przez przedsiębiorstwa o zatrudnieniu powyżej 150 pracowników Przedsiębiorstwa ujęte w Raporcie miały zabudżetowane inwestycje i planowały wybór rozwiązań ERP do końca 2014 roku.

· Najliczniejszą grupę (48 proc.) stanowiły firmy sektora MSP o zatrudnieniu od 150 do 250 pracowników, które wykorzystywały zlepki systemów i/lub autorskie rozwiązania. Podmioty tej grupy rzadko miały ustalony harmonogram projektu. Charakterystyczną cechą wielu procesów było niedoprecyzowanie budżetu (różnice wynosiły ok. 300% procent). Przedsiębiorstwa, niejednokrotnie nie posiadając wiedzy w obszarze potencjału rynku ERP i metod sprzedażowo-marketingowych stosowanych przez dostawców prowadziły procesy wyboru systemów ERP na własną rękę.

· Duże przedsiębiorstwa o zatrudnieniu od 250 do 500 pracowników stanowiły ponad 30 proc. firm, dla których BPC świadczyło doradztwo. Charakterystyczną cechą infrastruktury było zastosowanie kilku modułów różnych systemów ERP, bądź też korzystanie z nowoczesnych rozwiązań specjalistycznych w jednych obszarach, podczas gdy w pozostałych odnotowano całkowity brak narzędzi wspierających zarządzanie. Przedsiębiorstwa nie dysponowały wiedzą w obszarze IT, która umożliwiałaby im wybór konkretnego rozwiązania.

· 20 proc. projektów dotyczyło przedsiębiorstw korporacyjnych, które w wyniku konsolidacji bądź innych zmian własnościowych rozważały wprowadzenie nowego rozwiązania ERP w obrębie grupy. Przedsiębiorstwa nie weryfikowały kompetencji dostawców.

  Przedsiębiorstwa ujęte w Raporcie 200 PROCESÓW WYBORU ERP w chwili nawiązywania współpracy z BPC prowadziły aktywne działania związane z wyborem systemu. Doradztwo świadczone przez BPC dotyczyło m.in. analizy potrzeb i wskazania opcji informatyzacji, sporządzenia zapytań ofertowych, rekomendacji rozwiązań, weryfikacji kompetencji dostawców, szkolenia kadry decyzyjnej.

Raport 200 PROCESÓW WYBORU ERP obejmuje m.in.

· Analizę procesów wyboru ERP w 200 Przedsiębiorstwach objętych indywidulanym doradztwem BPC;
· Wskazanie błędów popełnionych przez Przedsiębiorstwa przy wyborze systemów ERP;
· Opis wybranych technik manipulacyjnych stosowanych przez dostawców w rozmowach z Przedsiębiorstwami;
· Wskazówki BPC dotyczące wyboru odpowiedniego dostawcy rozwiązania;
· Nazwy rozwiązań stosowanych przez Przedsiębiorstwa w chwili podjęcia decyzji o zmianie systemu ERP;
· Katalog najczęściej analizowanych rozwiązań ERP oraz MES - ich funkcjonalności oraz kompetencje wybranych dostawców, którzy znaleźli się na shortlistach przedsiębiorstw.
· Wskazanie programów unijnych przeznaczonych na rozwój infrastruktury IT – okres programowania 2014-2020.

  Raport 200 PROCESÓW WYBORU ERP to obowiązkowa lektura dla wszystkich przedsiębiorstw, które wybierają systemy ERP oraz inne zaawansowane rozwiązania – twierdzi Iwona Gajda, Prezes Zarządu BPC – Błędy popełniają zarówno przedsiębiorstwa sektora MSP, jak i korporacyjnego. Zatrważająca jest ich ilość i rodzaj. Raport wkrótce udostępnimy do sprzedaży. Dzisiaj apelujemy do zarządów i komitetów sterujących o większą rozwagę przy organizacji procesów, nie podejmowanie wiążących decyzji bez uprzedniej analizy i weryfikacji ofert.

  BPC to grupa firm konsultingowych, która kieruje usługi doradcze do przedsiębiorstw sektora MSP oraz korporacyjnego. Wspiera zarządy oraz kadrę decyzyjną przedsiębiorstw w procesach wyboru zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Poza działalnością doradczą BPC prowadzi szeroko zakrojone działania edukacyjne.

  Realizowany  obecnie przez BPC bezpłatny program edukacyjny  cyklu „Synergia Systemów IT: ERP+MES+SACDA+WORKFLOW” kierowany jest do przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie całego kraju. W latach 2013 – 2014  BPC przeszkoli ponad pięć tysięcy przedsiębiorców. Zaprezentuje ponad 150 rozwiązań dedykowanych polskim przedsiębiorstwom.

Piotr Wanicki
IT Business Consultant
__________________________
Business Penetration & Consulting Sp. z o.o.
40-158 Katowice, ul. Jesionowa 22/27,
tel./fax (32) 777-15-01 tel.kom. 696-082-330
www.it-penetration.pl