Polska : Turcja – 6 mld dolarów w 2011

- Naszym celem na 2011 r. jest osiągnięcie poziomu 6 mld dolarów wymiany handlowej między naszymi krajami – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. 11 kwietnia 2011 r. Polska i Turcja podpisały w Ankarze porozumienie o współpracy gospodarczej.

   Porozumienie sygnowane przez ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz Zafera Caglayana, ministra handlu zagranicznego Turcji, to efekt polsko-tureckich konsultacji gospodarczych ustanowionych Deklaracją z maja 2009 r. Na mocy porozumienia Polska i Turcja będą współpracować nad rozwiązaniami prawnymi, które pomogą w rozwoju handlu i stosunków gospodarczych oraz będą eliminować bariery dostępu do rynków obu krajów.

Obecnie wymiana handlowa z Turcją jest wyższa niż przed wybuchem kryzysu – podkreślił wicepremier Pawlak. Już w pierwszych dwóch miesiącach 2011 r. obroty towarowe między oboma krajami osiągnęły wartość 800 mln dol. W opinii ministra Caglayana jest to w dużej mierze zasługa podobieństw łączących Turcję i Polskę. - Mamy podobne uwarunkowania geograficzne i surowcowe, co wyznacza obszary owocnej współpracy - powiedział.

   Okazją do jej zintensyfikowania, zwłaszcza na poziomie inwestycyjnym, było zorganizowane 11 kwietnia br. w Ankarze Turecko-Polskie Forum Biznesowe. – Możemy być dla tureckiego biznesu atrakcyjnym miejscem do inwestowania – zapewnił wicepremier. – Oferujemy przedsiębiorcom bardzo korzystne warunki prowadzenia działalności w specjalnych strefach ekonomicznych, a jako kraj członkowski UE także dostęp do rynku Wspólnoty – podkreślił.

   Oba kraje chcą także współpracować w sektorze energetycznym, o czym wicepremier Pawlak rozmawiał z tureckim ministrem energii i zasobów naturalnych Tanerem Yildizem. Polska jest w szczególności zainteresowana realizacją projektu Nabucco – rurociągu, który ma transportować gaz z krajów regionu Morza Kaspijskiego do Europy Środkowo-Wschodniej. – Postrzegamy ten projekt jako jedną z możliwości dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do Polski – wyjaśnił wicepremier Pawlak.

   Minister Taner Yildiz poinformował, iż Turcja jest także zainteresowana współpracą w dziedzinie technologii węglowych i efektywności energetycznej. – Możemy podzielić się z Turcją naszym bogatym doświadczeniem w tej dziedzinie - zadeklarował wicepremier Pawlak. Szybki rozwój gospodarczy sprawił, że Turcja zdecydowała się także na wdrożenie energetyki jądrowej. – W tym obszarze nasza współpraca mogłaby dotyczyć kwestii bezpieczeństwa jądrowego i prac badawczo-rozwojowych – powiedział minister Yildiz. W Turcji do 2030 r. ma funkcjonować co najmniej 20 reaktorów jądrowych.

   Podczas wizyty w Ankarze wicepremier Pawlak spotkał się także z wicepremierem Alim Babacanem. Wiceszefowie rządów dyskutowali o staraniach Turcji o członkostwo w Unii Europejskiej i zbliżającej się polskiej Prezydencji w Radzie UE. – Mamy nadzieję, że polskie przewodnictwo w Unii będzie dla Turcji dobrym czasem, jeśli chodzi o nasze dążenia akcesyjne. Już dziś jesteśmy gotowi do otwarcia negocjacji w wielu ważnych obszarach -  powiedział minister Babacan. - Popieramy starania Turcji o członkowstwo we Wspólnocie – podkreślił wicepremier Pawlak. Zapewnił, że polska Prezydencja wykorzysta wszelkie okoliczności sprzyjające rozpoczęciu negocjacji.