Efektywność energetyczna kluczem do konkurencyjnej gospodarki

   Wdrażanie pakietu klimatyczno-energetycznego oraz plan dochodzenia do niskoemisyjnej i konkurencyjnej europejskiej gospodarki w 2050 r. to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i unijnej komisarz ds. zmian klimatu Connie Hedegaard. Spotkanie odbyło się 1 kwietnia 2011 r. w MG.

   Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka niskoemisyjne, wysokosprawne technologie mogą być szansą na rozwój naszego kraju. – Musimy wdrażać takie rozwiązania i mechanizmy, które z jednej strony pozwolą obniżać emisję CO2, a z drugiej stymulować wzrost PKB i budować dobrobyt społeczeństwa – powiedział wicepremier.

   Wyjaśnił, że rząd pracuje nad przygotowaniem Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. – Chcemy zaangażować środowiska przedsiębiorców, konsumentów i organizacje pozarządowe w promowanie energooszczędnych rozwiązań, takich jak np. samochody elektryczne, pompy ciepła, czy domy o niskich kosztach eksploatacji - podkreślił wicepremier. Zapewnił, że już w perspektywie kilku, kilkunastu lat przynoszą one wymierne, ekonomiczne korzyści.

   Dodał, że MG zależy również na wdrażaniu nowoczesnych technologii CCS (Carbon Capture and Storage), które umożliwiają składowanie dwutlenku węgla pod ziemią. – Taki pilotażowy projekt, dofinansowany unijnymi środkami, chcemy zrealizować w Bełchatowie – powiedział wiceszef rządu.

Cieszę się, że kwestie zmian klimatu i efektywność energetyczna to ważne tematy w polskiej debacie politycznej - powiedziała komisarz Connie Hedegaard. Podkreśliła, że na europejskiej „energetycznej mapie drogowej”, czyli planie działań do 2050 r., kluczowe miejsce zajmuje efektywność energetyczna. – Dzięki niej unijna gospodarka ma być niskoemisyjna i konkurencyjna – wyjaśniła unijna komisarz.

   Jej zdaniem, inwestycje w energooszczędne technologie są Unii nie tylko potrzebne, ale również ekonomicznie uzasadnione. – Nieprawdą jest, że niepodejmowanie działań w tym zakresie jest bezkosztowe. Jeżeli nic nie zrobimy dziś, to znacznie więcej zapłacimy w przyszłości – podsumowała unijna komisarz ds. klimatu.

   W briefingu prasowym w MG wziął również udział minister środowiska Andrzej Kraszewski. W jego opinii kluczem do rozwiązań, które pozwolą ograniczyć emisję CO2 i zarazem budować rozwój gospodarczy są inwestycje w innowacyjne, energooszczędne projekty.