2011 rokiem szans dla polsko-chińskiej współpracy gospodarczej

- Zgodnie z chińską tradycją feng-shui rok 2011 to czas, który przyniesie możliwości zarobienia wielkich pieniędzy – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas debaty ze studentami działającymi w Chinese-Polish Partnership for Developement. Spotkanie odbyło się 2 kwietnia 2011 r. w Nowej Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

   Wicepremier Pawlak omówił ze studentami najważniejsze wskaźniki polskiej gospodarki. – Mimo trudnej historii i ciężkich doświadczeń okresu transformacji gospodarczej Polska jest dziś liderem wzrostu Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział. Zwrócił uwagę, że region ten liczy 160 mln mieszkańców, co przewyższa populację Rosji. - Ludność Polski stanowi ¼ tej liczby, za to nasz produkt krajowy to aż 1/3 PKB całego regionu - dodał.

   Wiceszef rządu przypomniał także, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który w czasie globalnego kryzysu ekonomicznego odnotował wzrost gospodarczy. Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, pozytywne tendencje w polskiej gospodarce zapoczątkowane w 2010 r. utrzymają się również w 2011 r. - Podstawowym czynnikiem wzrostu jest duży popyt wewnętrzny – wyjaśnił minister gospodarki. Analitycy resortu szacują, że PKB w całym 2011 r. przekroczy 4 proc., a kwartalne tempo wzrostu w I połowie br. może osiągnąć nawet 5 proc.

- Doskonałe warunki do inwestowania w nowoczesne technologie oferują funkcjonujące w Polsce specjalne strefy ekonomiczne – poinformował wicepremier Pawlak. Chętnie korzystały z nich w ostatnich latach firmy z sektora elektronicznego. - Dzięki temu w Polsce powstaje 65 proc. wszystkich produkowanych w Europie ekranów telewizyjnych i LCD – powiedział. W SSE działalność rozwijały także chińskie koncerny, m.in. Lenovo.

   Wicepremier podkreślił, iż Chiny są najważniejszym partnerem handlowym Polski w Azji. Wartość polsko-chińskiej wymiany towarowej wynosi blisko 14 mld euro. – Problem w tym, że nasz eksport do Chin to zaledwie 1,2 mld, zaś eksport Chin do Polski to 12,4 mld euro – powiedział. Polska podejmuje starania zmierzające do zbilansowania wymiany towarowej z Chinami. Okazją do zaprezentowania Chińczykom atutów polskiej gospodarki była polska wystawa narodowa na EXPO 2010 w Szanghaju. – Nasz pawilon odwiedziło aż 8,3 mln zwiedzających – poinformował.

   Wicepremier odpowiadał studentom na pytania dotyczące m.in. wejścia Polski do strefy euro oraz recepty na sukces gospodarczy. W opinii Waldemara Pawlaka, każdy kraj ma swoje specyficzne uwarunkowania, które trzeba uwzględnić w poszukiwaniu właściwej równowagi między podejściem rynkowym i socjalnym.

***

   Chinese–Polish Partnership for Development to projekt realizowany przez studentów Szkoły Głównej Handlowej oraz Hong Kong University of Science and Technology. Jego celem jest przełamywanie barier dzielących oba kraje, poznawanie ich tradycji oraz promocja obu państw na arenie międzynarodowej.

   Poprzez serię wykładów, debat, dyskusji, spotkań z czołowymi przedstawicielami świata biznesu i polityki oraz wizyt w partnerskich firmach, Chinese–Polish Partnership for Development ma przybliżyć studentom obecną sytuację gospodarczą oraz bieżące problemy, na jakie napotykają przedsiębiorcy działający w obu krajach.