Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE przyjęła konkluzje Prezydencji dotyczące przyszłości WPR

   Zapis o stopniowym odchodzeniu od kryteriów historycznych w płatnościach bezpośrednich zawiera przyjęty wczoraj w Brukseli dokument podsumowujący dyskusję Państw Członkowskich na temat reformy WPR. Został on zamieszczony dzięki zdecydowanemu stanowisku ministra Marka Sawickiego, który uczestniczył wczoraj w posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli.

   Głównym punktem porządku obrad była dyskusja ministrów rolnictwa nad Konkluzjami Rady na temat Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego i Komitetu Regionów „WPR po 2020 r.: sprostać wyzwaniom przyszłości związanym z żywnością, zasobami naturalnymi oraz aspektami terytorialnymi”. Zdecydowana większość ministrów poparła dokument przygotowany przez Prezydencję Węgierską choć nie udało się osiągnąć w tej sprawie jednomyślności. Kilka państw członkowskich m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Malta opowiedziały się przeciw przyjęciu konkluzji. Pakiet legislacyjny dotyczący szczegółowych rozwiązań w przyszłej polityce rolnej zostanie przedstawiony do uzgodnień w czasie polskiej Prezydencji.

   W porządku obrad na marcową Radę Ministrów UE Prezydencja przedłożyła do głosowania 3 wnioski dotyczące roślin GMO; w tym wprowadzenia do obrotu kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej, jednego rodzaju bawełny genetycznie zmodyfikowanej oraz wprowadzenia do obrotu paszy wyprodukowanej z ze zmodyfikowanej kukurydzy. Polska głosowała przeciw przyjęciu tych wniosków . Wnioski te nie uzyskały poparcia wymaganej większości.

   Komisja Europejska przedstawiła kwartalny raport dotyczący sytuacji sektora mleczarskiego w 2010r. podkreślając poprawę warunków ekonomicznych tego sektora , w tym poprawę cen w stosunku do 2009r. Skup mleka w UE wzrósł o 1.23% a na lata 2011-2012 przewidywany jest dalszy wzrost produkcji o 1,0 – 1,3 % . W dyskusji kilka krajów podkreśliło potrzebę „ miękkiego lądowania” w tym zmniejszenia kar za przekroczenie kwot. W sprawach różnych omawiany był wniosek dotyczący uproszczenia wspólnej polityki rolnej przygotowany przez Danię i Holandię oraz poparty przez Polskę oraz 22 państwa członkowskie. Ministrowie rolnictwa państw UE wyrazili zaniepokojenie prowadzeniem handlowych negocjacji z Grupą Mercosur zanim zakończone zostaną negocjacje w ramach WTO. Zobowiązali Komisję Europejską do dbałości o interesy rolnictwa unijnego oraz informowaniem Rady o prezentowanym stanowisku.