Polityka monetarna po kryzysie
 
 
Ekonomiści z wielu krajów dyskutowali 4 marca w siedzibie NBP na temat działań banków centralnych w ostatnich latach i o wyzwaniach stojących przed nimi.

   Konferencję „Monetary Policy after the Crisis” zorganizowali wspólnie Narodowy Bank Polski i SUERF – The European Money and Finance Forum. Wzięło w niej udział 130 uczestników. Wykłady i prezentacje przedstawili autorzy najlepszych analiz nadesłanych do organizatorów w trybie call for papers.

Temat obrad jest nadzwyczaj aktualny, z ciekawością będę oczekiwał na wnioski, bo mogą one ułatwić pracę banku centralnego – mówił otwierając konferencję prof. Marek Belka.

   Prezes NBP przedstawił uczestnikom konferencji kilka dylematów obecnych w praktyce działania banków centralnych. Ważne jest m.in. badanie, jak w czasach kryzysu sprawdza się stosowana przez NBP i wiele innych banków centralnych strategia bezpośredniego celu inflacyjnego. Równie ważne jest ponowne określenie roli i zadań banków centralnych w zapewnianiu stabilności finansowej. Przedtem wagę przywiązywano do rozwoju nadzoru mikroekonomicznego, nad pojedynczymi bankami. Teraz także banki centralne powinny patrzeć na całość gospodarki i wychwytywać nierównowagi grożące destabilizacją systemu finansowego.

   Pierwszy wykład wygłoszony przez Jensa Thomsona z centralnego banku Danii dotyczył dość bolesnych doświadczeń ze stosowania przez ten bank reżimu stałego kursu walutowego. Drugi – zaprezentowany przez Claudio Borio z Banku Rozliczeń Międzynarodowych – omawiał główne wyzwania stojące przed bankami centralnymi. W trakcie trzech sesji zaprezentowano kilkanaście kolejnych referatów, poświęconych nie tylko analizom poszczególnych strategii banków centralnych ale także mechanizmowi transmisji monetarnej i związkom polityki pieniężnej z innymi segmentami polityki gospodarczej.

   SUERF – The European Money and Finance Forum to organizacja założona w 1963 roku z inicjatywy ekonomistów Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Belgii. Jej celem jest łączenie wysiłków ekonomistów, bankowców, analityków rynków finansowych w celu analizowania zjawisk w szeroko rozumianym sektorze finansowym. Poprzednia konferencja SUERF organizowana w Polsce przy współudziale NBP miała miejsce 11 lat temu.