Współpraca z państwami arabskimi w kontekście ostatnich wydarzeń

 
   Perspektywy rozwoju współpracy z krajami arabskimi oraz bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych do Polski w związku z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie były głównymi tematami briefingu wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka po powrocie z Syrii i Arabii Saudyjskiej. Spotkanie z mediami odbyło się 23 lutego 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.

   Wicepremier Waldemar Pawlak odwiedził Syrię i Arabię Saudyjską w dniach 21-22 lutego 2011 r. Sytuację w tych krajach ocenił jako stabilną. Za niepokojące uznał informacje napływające z Libii. – Chcę jednak podkreślić, że sytuacja w tym kraju w chwili obecnej nie rzutuje bezpośrednio na bezpieczeństwo energetyczne Polski – dodał. Przypomniał, że według danych ze stycznia 2011 r. wolne moce produkcyjne OPEC, bez Libii, wynoszą ok. 4.52 mb/d (miliony baryłek dziennie).

   Jak poinformował, podczas Międzynarodowego Forum Energetycznego zarówno sekretarz generalny OPEC, jak i minister ds. ropy Arabii Saudyjskiej potwierdzili, że w przypadku wystąpienia zakłóceń w dostawach, OPEC zapewni dodatkowe dostawy ropy naftowej na rynek. Także Międzynarodowa Agencja Energetyczna, która monitoruje na bieżąco sytuację na rynku, nie widzi obecnie potrzeby uruchamiania mechanizmu antykryzysowego.

   Wicepremier wraz z przedstawicielami 87 krajów podpisał także Kartę Międzynarodowego Forum Energetycznego. Forum jest porozumieniem międzyrządowym działającym na rzecz otwartego dialogu pomiędzy państwami będącymi producentami i konsumentami energii. – Spotkanie w Rijadzie było okazją do rozmów na tematy związane m.in. z efektywnością energetyczną, gospodarką niskoemisyjną oraz sytuacją na rynku ropy naftowej – podsumował wicepremier Pawlak.

   Podczas wizyty w krajach arabskich wiceszefowi rządu towarzyszyli polscy przedsiębiorcy, którzy mieli szansę spotkać się z partnerami biznesowymi. Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski oraz prezydent Federacji Syryjskich Izb Handlowych Mohammad Ghassan AL-QALAA podpisali umowę dwustronną o wzajemnej współpracy Bilateral Agreement between Employers of Poland and Federation of Syrian Chambers of Commerce.

   Andrzej Malinowski potwierdził duże zainteresowanie firm z Bliskiego Wschodu kooperacją i wymianą doświadczeń w takich dziedzinach, jak m.in.: infrastruktura, rolnictwo, kształcenie kadr i działalność badawczo-rozwojowa.

   Szef MG złożył podpis pod Konwencją między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie od podatków od dochodu. – Tworzy to dobre warunki dla rozwoju współpracy bilateralnej między naszymi krajami – podkreślił minister gospodarki.