Komisja Europejska zaakceptowała polski wniosek o wsparcie dla Podkarpacia z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji 


   14 lutego 2011 r. Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję w sprawie polskiego wniosku o środki z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji, złożonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Wsparcie przeznaczone jest dla byłych pracowników trzech przedsiębiorstw z Podkarpacia: Huty Stalowej Woli S.A., HSW – Zakład Zespołów Napędowych Sp. z o.o. oraz Zakładów Metalowych DEZAMET S.A.

   Wniosek złożony przez Polskę dotyczy zwolnień 594 pracowników przez trzy zakłady produkcji maszyn budowlanych, drogowych i górniczych oraz części do tego rodzaju maszyn. Zwolnienia są wynikiem spadku eksportu wskutek zmniejszenia się popytu ze strony kluczowych partnerów handlowych, co spowodowało znaczne zmniejszenie zamówień na produkty i usługi oferowane przez przedsiębiorstwa oraz utratę płynności finansowej. Decyzja Komisji Europejskiej daje „zielone światło” władzy budżetowej UE, czyli Parlamentowi Europejskiemu i Radzie na podjęcie decyzji w sprawie uruchomienia środków EFG na potrzeby realizacji wniosku.

   Pomoc finansowa, w ramach EFG, będzie przeznaczona dla dwustu spośród zwolnionych pracowników. Realizacja zindywidualizowanego pakietu wsparcia dla zwolnionych pracowników rozpoczęła się 1 sierpnia 2009 r. Składa się on z następujących usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia: pomoc w poszukiwaniu pracy (pośrednictwo pracy); poradnictwo zawodowe; indywidualnie dobrane szkolenia i przekwalifikowanie; pomoc w zakresie samozatrudnienia; dodatki szkoleniowe; wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy; staże.

   Pakiet wsparcia będzie oferowany zwolnionym pracownikom co najmniej do końca 2011 r. Wartość wniosku wynosi 697,8 tys. euro, w tym wkład EFG stanowi 453,6 tys. euro.

Jak działają środki z EFG?

   Po przyjęciu decyzji władzy budżetowej UE, czyli Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uruchomienia EFG na potrzeby powyższych wniosków, środki z Komisji Europejskiej wpłyną na wyodrębniony rachunek Ministerstwa Finansów, a następnie zostaną przekazane na rachunek dochodów budżetu państwa. Natomiast do czasu otrzymania płatności z budżetu ogólnego UE, środki na realizację działań pochodzą z krajowych źródeł publicznych, w tym z Funduszu Pracy.

   Wnioski o płatność, rozliczające poniesione wydatki, zostaną złożone przez każdy z powiatowych urzędów pracy uczestniczących w realizacji obu projektów do Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Rzeszowie po zakończeniu realizacji przewidzianych działań. Zatwierdzone przez WUP wnioski o płatność zostaną przekazane do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Na ich  podstawie przekazane zostanie do Komisji Europejskiej sprawozdanie końcowe z realizacji projektu wraz z poświadczeniem i deklaracją poniesionych faktycznie wydatków.