Handel zagraniczny Polski po pięciu miesiącach 2016 r. (wg wstępnych danych GUS)

  Pierwsze pięć miesięcy 2016 r. przyniosły spowolnienie obrotów towarowych. Eksport wzrósł o 1,2 proc. (do 73,6 mld euro), a import pozostał na poziomie sprzed roku (70,6 mld euro). W rezultacie nadwyżka wyniosła blisko 3 mld euro, tj. poziom o prawie 0,9 mld euro wyższy niż przed rokiem.

  Niska dynamika eksportu po pięciu miesiącach br. była rezultatem przyhamowania tempa wzrostu eksportu do krajów rozwiniętych (wzrost o 2,1 proc., do 63,8 mld euro) oraz utrzymania tendencji spadkowej w sprzedaży na rynki słabiej rozwinięte (o 4,5 proc., do 9,8 mld euro).

  Eksport do UE wzrósł o 1,3 proc. (do prawie 58,7 mld euro), w tym szybciej do krajów spoza strefy euro (o 1,7 proc.), niż do państw strefy euro (o 1,2 proc.). Wzrost eksportu odnotowano do szesnastu państw członkowskich UE, w tym w przypadku trzynastu z nich był on szybszy niż w skali ogólnej. Wśród ważniejszych unijnych rynków najszybciej zwiększyła się sprzedaż do: Irlandii (o ponad 15 proc.), Słowenii (o 14 proc.), Rumunii (o 11 proc.), Szwecji (o 7 proc.), Włoch (o blisko 6 proc.), Danii (o 5,6 proc.), Hiszpanii (o 4,2 proc.) oraz Francji (o ponad 4 proc.). Dalej utrzymująca się tendencja do szybszego niż w skali ogólnej wzrostu eksportu do UE przełożyła się na umocnienie jej udziału w naszym łącznym wywozie, do 79,8 proc. po 5 miesiącach 2016 r.

  Zdecydowanie szybciej niż przeciętnie wzrósł eksport do pozaunijnych rynków rozwiniętych, tj. o 12,8 proc., do ok. 5,1 mld euro. Wynikało to z dynamicznego zwiększenia sprzedaży do: Szwajcarii (o 15 proc.), Kanady (o 14,5 proc.), Japonii (o 13 proc.), Norwegii (o 11,6 proc.), USA (o 9,6 proc.) oraz Izraela (o 29,2 proc.).

  W przypadku eksportu na rynki WNP, po dwóch latach głębokich spadków, w okresie styczeń-maj br. odnotowano jego wzrost na poziomie 3,1 proc. (do ponad 3,9 mld euro), w tym na Ukrainę o 11,6 proc. oraz na Białoruś o 8 proc. Trend spadkowy odwrócił się również w wywozie do Rosji (wzrost sprzedaży o 1,2 proc.), jakkolwiek był on łagodniejszy niż w porównaniu do pozostałych państw tej grupy.

  Niekorzystnie w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2016 r. kształtował się eksport do pozostałych rynków słabiej rozwiniętych i rozwijających się (poza WNP). Po dynamicznym jego wzroście w 2015 r. (o ok. 14 proc.), w okresie styczeń-maj br. zmniejszył się o 9 proc. (do 5,9 mld euro). O takim wyniku zadecydował spadek wywozu do: Turcji (o 11,4 proc.), Chin (o 6 proc.), Arabii Saudyjskiej (11,3 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o ok. 36 proc.) oraz Meksyku (o ok. 23 proc.). Z drugiej strony wśród ważniejszych z tej grypy rynków szybko zwiększył się eksport do Singapuru (ponad 3-krotnie), Indii (o 47,6 proc.), Republiki Korei (o ok. 16,8 proc.) oraz Serbii (o ok. 6 proc.).

  W przekroju towarowym kontynuowany był trend dynamicznego wzrostu eksportu wyrobów przemysłu lekkiego (o ok. 20 proc.). Szybciej niż przeciętnie wzrósł również wywóz wyrobów przemysłu drzewno-papierniczego (o ok. 4,9 proc.), chemicznego (o 3,9 proc.), wyrobów ceramicznych (o 2,3 proc.) oraz w przypadku dominujących w polskiej wymianie z zagranicą, wyrobów elektromaszynowych (o 2,1 proc.). Z kolei niemalże stagnację odnotowano w przypadku artykułów rolno-spożywczych (wzrost zaledwie o 0,8 proc.), a spadki nastąpiły m.in. w eksporcie wyrobów metalurgicznych (o 9 proc.) oraz produktów mineralnych (o ponad 26 proc.).