Zasady eksportu materiału szkółkarskiego do Federacji Rosyjskiej 

   W roku 2011 po raz kolejny prowadzona będzie, zgodnie z zasadami przyjętymi w porozumieniu pomiędzy Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Federalną Służbą Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego o współpracy w zakresie organizacji i przeprowadzenia wspólnych badań szkółek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 stycznia 2009 r., kontrola w szkółkach, zainteresowanych realizacją dostaw materiałów roślinnych do Federacji Rosyjskiej. Wniosek o zatwierdzenie miejsca produkcji materiału szkółkarskiego, przeznaczonego na eksport do Federacji Rosyjskiej, należy złożyć do Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2011 r.

   W dniu 16 stycznia 2009 roku w Berlinie podpisane zostało porozumienie pomiędzy Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Federalną Służbą Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego o współpracy w zakresie organizacji i przeprowadzenia wspólnych badań szkółek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podpisanie porozumienia stanowi realizację zobowiązania przyjętego przez strony polską i rosyjską w art. 2 pkt 8 "Memorandum między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Rolnictwa Federacji Rosyjskiej w zakresie kwarantanny roślin przy eksporcie roślin i produktów roślinnych z Rzeczypospolitej Polskiej do Federacji Rosyjskiej" z dnia 18 stycznia 2008 roku. W dokumencie uzgodnione zostały zasady, na podstawie których prowadzona będzie ocena zgodności stanu fitosanitarnego miejsc produkcji materiału rozmnożeniowego z wymaganiami Federacji Rosyjskiej. Działanie dotyczy tych miejsc produkcji z których planowany jest eksport do Federacji Rosyjskiej roślin w podłożu (bez względu na typ stosowanego podłoża i formę uprawy).

   Atestacja miejsc produkcji prowadzona będzie, na koszt zainteresowanych podmiotów, wspólnie przez specjalistów Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Pozytywny wynik atestacji umożliwi eksport materiału szkółkarskiego z zatwierdzonego miejsca produkcji przez kolejne dwa lata. Jeżeli w tym okresie stwierdzone zostanie w miejscu produkcji, bądź w przesyłce pochodzącej z tego miejsca, występowanie organizmów określonych w przepisach Federacji Rosyjskiej jako kwarantannowe, szkółka zostanie usunięta z listy zatwierdzonych miejsc produkcji, w odniesieniu do określonego materiału szkółkarskiego.

Kontrola miejsca produkcji i jego bezpośredniego sąsiedztwa obejmie:

  • lustracje całego miejsca produkcji,
  • pobranie prób z roślin i z podłoża, w którym rośliny są uprawiane oraz
  • badanie pobranych prób (w tym analizę laboratoryjną).


   Terminy kontroli zostaną określone w drodze wzajemnych uzgodnień między służbami. Kontrolę poprzedzać będzie analiza informacji o stanie fitosanitarnym miejsca produkcji i jego najbliższego sąsiedztwa, dotyczących dwóch lat poprzedzających kontrolę.

   Zatwierdzone miejsca produkcji zostaną wpisane na listę szkółek, z których możliwy będzie eksport materiału roślinnego w podłożu do Federacji Rosyjskiej.

   Należy podkreślić, że zatwierdzenie miejsca produkcji nie jest jednoznaczne z zagwarantowaniem zbytu materiału na rynku rosyjskim.

Ponadto, przesyłki eksportowane z zatwierdzonej szkółki będą musiały być zaopatrzone w:

  • świadectwo fitosanitarne (wystawiane na wniosek podmiotu przez wojewódzkie organy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa) oraz
  • pozwolenie importowe (wystawiane na wniosek importera przez Federalną Służbę Nadzoru Fitosanitarnego i Weterynaryjnego Federacji Rosyjskiej).


Tryb realizacji działania, uzgodniony w porozumieniu:

   Eksporter-producent materiału roślinnego, zainteresowany zatwierdzeniem miejsca produkcji, składa kompletny wniosek o przeprowadzenie kontroli do Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (ul. Młynarska 42, 01-171 Warszawa) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 marca danego roku (liczy się data dostarczenia dokumentów do GIORiN).
Wnioski, które zostaną dostarczone do GIORiN po 31 marca danego roku, będą uwzględniane w planie kontroli na rok następny.  Wniosek składany jest w dwóch wersjach językowych, tj. polskiej i rosyjskiej. GIORiN przeprowadza wstępną analizę złożonych dokumentów, akceptując wnioski dotyczące szkółek, w których nie stwierdzono występowania organizmów kwarantannowych dla Federacji Rosyjskiej (dotyczy to również bezpośredniego sąsiedztwa szkółek). Wnioski, odnoszące się do miejsc produkcji nie poddawanych ocenie w trakcie dwóch poprzednich lat, również nie zostaną zaakceptowane.  GIORiN przekazuje wnioski stronie rosyjskiej, wraz z zaproszeniem do przeprowadzenia kontroli, podając optymalne terminy przeprowadzenia lustracji, a także wstępny plan atestacji.  W terminie 30 dni od daty otrzymania dokumentów, strona rosyjska dokonuje ich analizy, a następnie przesyła do GIORiN listę zaakceptowanych do atestacji szkółek, wskazując termin/y lustracji i skład delegacji rosyjskiej.  Po otrzymaniu powyższych informacji GIORiN przekazuje je zainteresowanym podmiotom. Po uzyskaniu od podmiotów informacji odnośnie techniczno-logistycznych szczegółów planowanej wizyty, GIORiN przekazuje służbom rosyjskim imienne zaproszenia dla specjalistów tej służby wraz z planem kontroli.  W terminie 60 dni od dnia zakończenia wspólnych kontroli, służba rosyjska przekazuje GIORiN stosowny dokument z wynikami lustracji.


Wniosek podmiotu musi zawierać:

  • Informację (za dwa ostatnie lata) o stanie fitosanitarnym zgłaszanego do atestacji miejsca produkcji, wraz z ich bezpośrednim sąsiedztwem, potwierdzoną przez właściwego terenowo wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.
  • Zobowiązanie do zapewnienia optymalnych warunków pracy oraz pokrycia kosztów związanych z pobytem w Polsce rosyjskich specjalistów ds. kwarantanny roślin, w tym biletów lotniczych, przejazdów do miejsc kontrolowanych i miejsc zakwaterowania, a także zakwaterowania, wyżywienia i odpowiednich rodzajów ubezpieczeń.