Konferencja poświęcona zamykaniu składowisk odpadów - województwo zachodniopomorskie

   Zamykanie składowisk odpadów, które nie spełniają wymogów określonych prawem było głównym tematem konferencji programowej zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w poniedziałek 24 stycznia br.

   W spotkaniu udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Jan Krawczuk, Zastępca Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Mariusz Adamski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jacek Chrzanowski oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

   W województwie zachodniopomorskim, w pierwszej kolejności powinno być zamkniętych 15 składowisk odpadów (dwa jeszcze w tym roku, pozostałe w 2012 r.). Nie są one wyposażone m.in. w instalacje do czynnego odgazowania bądź są prawie w całości wypełnione.

   Decyzję o zamknięciu składowisk będzie wydawał marszałek województwa, określając jednocześnie zasady bezpiecznej ich likwidacji, aby nieczynne składowiska nie były przyczyną skażenia środowiska. Im większe odstępstwa od wymogów, tym bardziej składowiska są uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

- Gospodarka odpadami zawsze była na drugim planie, ważniejsze dla samorządów okazywały się drogi czy inne inwestycje. Dziś widzę, że samorządowcy mają coraz większą świadomość odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa. Wiedzą, że kary, które grożą za źle funkcjonujące składowiska mogą być dotkliwe i znacznie uszczuplą ich budżet – uważa wiceminister Stanisław Gawłowski. – Większość składowisk powstała wiele lat temu, nie ma na nich urządzeń do odprowadzania zanieczyszczeń, co jest powodem przedostawania się skażonych wód do gruntu i do rzek. Nie ma wag, przez co nie wiadomo dokładnie, ile faktycznie odpadów przyjmuje dane składowisko. Brakuje instalacji do odgazowania. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z jedną wielką pryzmą śmieci. Pozwalając na taki stan sami sobie budujemy bomby ekologiczne. Przestarzałe składowiska należy zamykać lub poddawać rekultywacji. Każde składowisko powinno mieć szczelną nieckę, aby nie było żadnych przecieków, powinno być wyposażone w nowoczesne instalacje, a także system do sortowania odpadów. Po roku 2014 nie będzie już taryfy ulgowej.

   Jak podkreśla Stanisław Gawłowski, w przypadku wykrycia składowiska działającego niezgodnie z wyznaczonymi prawem normami, nastąpi jego zamknięcie z urzędu i nałożenie sankcji na samorząd.

   Uczestnicy konferencji ustalali także kierunki aktualizacji Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami pod kątem terminów zaprzestania eksploatacji składowisk odpadów komunalnych w oparciu o pojemność do wykorzystania, datę zakończenia eksploatacji wyznaczoną posiadanymi pozwoleniami i decyzjami oraz wolę zamknięcia składowiska wyrażoną przez zarządzającego w poszczególnych rejonach gospodarowania odpadami.