Marszałkowie w Opolu: Polska Zachodnia wzmocni pozycję negocjacyjną kraju


    Po raz pierwszy w Opolu - i po raz pierwszy po wyborach samorządowych – spotkali się marszałkowie pięciu województw Polski Zachodniej, współpracujący nad wspólnymi założeniami strategii rozwoju tego makroregionu. 20 stycznia marszałkowie dyskutowali m.in. o raporcie metodycznym, dotyczącym identyfikacji i analizy potencjałów rozwojowych makroregionu Polski Zachodniej.
 
   Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta, gospodarz spotkania, podkreślił, że to duża sprawa, iż pięć województw znalazło wspólną formułę w celu wypracowania koncepcji rozwoju tego makroregionu. - Od sierpnia zeszłego roku, kiedy to podpisaliśmy porozumienie, dopracowaliśmy formułę opracowania diagnozy – zaprosiliśmy do współpracy prof. Jacka Szlachtę i ekspertów regionalnych, zainteresowaliśmy tą inicjatywą Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, którego przedstawiciele uczestniczą w naszych spotkaniach – mówił.
 
- Naszym dzisiejszym sukcesem jest fakt, że w nowym rozdaniu powyborczym potwierdziliśmy wolę dalszej współpracy w tym gronie – powiedział dziennikarzom marszałek wielkopolski Marek Woźniak.
 
    To porozumienie międzyregionalne wszyscy marszałkowie określają mianem fenomenu – bo to działanie pionierskie, pierwsza inicjatywa oddolna, która może przełożyć się na konkretny program operacyjny w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Prace rozpoczęto w ubiegłym roku, bo w momencie, gdy będzie decydowała się kwestia kolejnych programów operacyjnych, będzie już gotowy materiał i będzie można przekonać rząd do akceptacji do tego programu.
 
   Prof. Jacek Szlachta, który uczestniczył w spotkaniu, mówił, że trwa właśnie praca nad pierwszym wspólnym „produktem” - raportem metodycznym, który w lutym zostanie zakończony i udostępniony opinii publicznej. W drugiej połowie roku powinien zostać przygotowany raport diagnostyczny, którego głównym autorem ma być dr Wojciech Dziemianowicz, zaś w listopadzie – założenia do strategii rozwoju. - Jeśli mamy wzmocnić pozycję negocjacyjną Polski w Unii Europejskiej, to ta ponadregionalna inicjatywa może się zdecydowanie przyczynić do osiągnięcia tego celu – przekonywał profesor Szlachta.
 
   Marszałek dolnośląski Rafał Jurkowlaniec mówił, że już rozpoczyna się wielka wojna o wielkie pieniądze na lata 2014-2020, w której pewnie wszyscy będziemy rywalizować ze sobą, ale my wprowadzamy nową jakość – i razem mamy większe szanse na dodatkowe, „ponadwojewódzkie”, pieniądze. Wiarę w powodzenie tej inicjatywy ma marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. - Żeby zwyciężać, trzeba wierzyć, że można – a my wierzymy, że nam się uda, bo jesteśmy zintegrowani i jesteśmy zdeterminowani na osiągnięcie sukcesu. Marszałek Polak podkreślała, że zarówno Lubuskie, jak i Opolskie to liderzy w korzystaniu z funduszy europejskich, jest więc potencjał, który można wykorzystywać.
 
   W ramach wspólnej inicjatywy będą przygotowywane ekspertyzy, zarówno w regionach, jak i w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Przedmiotem zlecanych analiz będzie m.in. wyszczególnienie wspólnych problemów. Ale – jak podkreślał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz - chcemy też pokazać wspólny potencjał całego makroregionu. Będziemy podkreślać konkurencyjność Polski Zachodniej, chcemy przełożyć to na założenia do strategii, a dopiero potem będziemy dyskutować o narzędziach do realizacji tej strategii - mówił.
Marszałkowie mają nadzieję, że nie będzie to tylko program operacyjny, ale także działania w ramach programów rządowych – m.in. przeciwpowodziowych czy infrastrukturalnych.
 
   Marszałek Józef Sebesta mówił, że musimy we wspólnym programie pokazywać swoje mocne strony – Jeśli chcesz wygrywać, pokaż, że jesteś mocny – przekonywał, a rację przyznawali mu także pozostali marszałkowie.
 
   Podczas spotkania marszałkowie szczegółowo omówili z prof. Jackiem Szlachtą projekt raportu metodycznego.
 
   Na kolejne spotkanie umówiono się w województwie dolnośląskim.
 
Na podstawie informacji Zespołu Prasowego
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego