Spotkanie premiera z Przewodniczącym Rady Europejskiej

   Premier Donald Tusk spotkał się z Przewodniczącym Rady Europejskiej. Herman Van Rompuy wyraził uznanie dla przygotowania Polski do przewodnictwa w Unii. Jestem niezmiernie zadowolony ze stanu przygotowań Polski. Będziemy współpracowali blisko, aby polska prezydencja okazała się sukcesem – stwierdził.


Donald Tusk zapewnił, że współpraca zapowiada dobrą prezydencję. – Rozmawialiśmy o tym co możliwe i co potrzebne – dodał. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na klimat towarzyszący rozmowom polityków. – Nie mamy wątpliwości, że najbliższe Rady Europejskie, jak i te które będą odbywały się za polskiej prezydencji, nie będą wolne od kontekstu kryzysu finansowego. Zaproponowaliśmy, aby w październiku Polska przygotowała raport podsumowujący działania UE i poszczególnych państw w walce z kryzysem – podsumował.

Politycy rozmawiali także o priorytetach Polski podczas prezydencji w Unii Europejskiej. Jednym z nich jest kontynuacja i rozwój Partnerstwa Wschodniego. – Idea Partnerstwa Wschodniego leży w interesie całej Unii. Doszliśmy do wniosku, że sytuacja na Białorusi i w innych państwach uczestniczących w Partnerstwie nadal wymaga koncentracji i aktywności – powiedział Donald Tusk. Szef rządu podkreślił ponadto, że jednym z centralnych punktów polskiego przewodnictwa będzie kwestia postępów i polepszenia stosunków z Rosją.

Podkreślając zaangażowanie Polski na rzecz akcesji Chorwacji do Unii Europejskiej, premier zauważył również, że najprawdopodobniej podczas polskiej prezydencji do finału doprowadzony zostanie proces akcesyjny tego kraju.

Herman Van Rompuy podsumował zmiany, które zaszły w Europie w 2010 roku. Są to m.in. opracowanie rekomendacji grupy zarządzania kryzysowego (Task Force), wzmocnienie nadzoru budżetowego, pomoc dla Grecji i Irlandii, czy wypracowanie stałego mechanizmu do walki z sytuacjami kryzysowymi. – Stanowi to największą reformę od początku Unii Gospodarczej i Walutowej – dodał.

Przewodniczący Rady Europejskiej poruszył także agendę kolejnej Rady Europejskiej. Jej głównymi punktami jest polityka energetyczna oraz innowacyjność. – Bezpieczeństwo  energetyczne jest priorytetem UE. Żadne państwo europejskie nie powinno być wykluczone z europejskiego rynku energetycznego – podkreślił.