Rozmowy polsko-ukraińskie

   Podsekretarz stanu Andrzej Butra spotkał się z delegacją ukraińską pod przewodnictwem pierwszego zastępcy Gubernatora Obwodu Ługańskiego na Ukrainie Eduarda Łozowskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Agencji Rynku Rolnego, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, rynków hurtowych, związków i stowarzyszeń branży rolno-spożywczej oraz instytutów naukowych.

   Pierwszy zastępca Gubernatora Obwodu Ługańskiego E. Łozowski przedstawił szczegóły Programu „Parku Inwestycyjnego AGROGOROD ŁUGAŃSK”. Zakłada on powstanie magazynów i chłodni na owoce, warzywa, mięsa i ryby, utworzenie rynku hurtowego, terminalu celnego, a także hipermarketu i centrum szkoleniowego itd., rozwija się i zyskuje coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców, eksporterów i inwestorów. Jego koordynatorem ze strony polskiej jest Krajowa Izba Gospodarcza.

   Program ma poparcie Rządu Ukrainy, a zainteresowani udziałem przedsiębiorcy mogą liczyć na liczne ułatwienia (zwrot podatku, skrócenie czasu odprawy celnej, zerowa stawka celna w eksporcie do Rosji etc.) i wsparcie administracji Obwodu Ługańskiego. Zachęcając do udziału w AGROGORODZIE, E. Łozowski podkreślił potencjał oraz zalety lokalizacji tej inwestycji: półmilionowy rynek Ługańska (2,5 mln w Obwodzie Ługańskim), granica z Federacją Rosyjską, przechodzące przez Obwód Ługański ważne europejskie korytarze transportowe (do Indii i Chin), czy też niewielka odległość od lotniska międzynarodowego. Jak zaznaczył Pan E. Łozowski, dodatkowe zalety stanowią także: wyższy niż średnia ukraińska poziom zarobków w Obwodzie, niski koszt energii, czy relatywnie tania siła robocza. Zwrócił również uwagę na obecną poprawę warunków dla rozwoju biznesu na Ukrainie, co ma związek z przeprowadzanymi tam reformami systemu podatkowego, przepisów celnych i sądownictwa.

   Przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej poinformował, że w 2012 roku planowane jest rozpoczęcie budowy pierwszych obiektów w ramach Parku Inwestycyjnego w Obwodzie Ługańskim. Władze Obwodu przekazały stronie polskiej 125 ha na ten cel na okres 49 lat. Zdaniem KIG, rynek ukraiński ma duży potencjał, ale też jest rynkiem trudnym, a jednym z istotnych problemów może być brak odpowiednio wyszkolonych kadr. Celem przygotowania specjalistów dla polskich konsorcjów, które będą brały udział w Programie, zorganizowana zostanie wymiana studentów polskich i ukraińskich, czy też Letnia Szkoła Komercjalizacji Innowacji w Ługańsku. W bieżącym roku będą też zorganizowane misje gospodarcze i konferencje dotyczące AGROGORODU. Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej wyrazili nadzieję na efektywną pomoc ze strony administracji dla działań polskich przedsiębiorców w Programie. Obecny na spotkaniu zastępca Prezesa Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak zwrócił uwagę, że możliwe jest korzystanie z funduszy promocji towarów rolno-spożywczych i przeprowadzanie kampanii promocyjno-informacyjnych (np. planowana na Ukrainie kampania „Makarony Europy”, czy kampania promocyjna polskich jabłek w Rosji i na Ukrainie).

   Podsekretarz stanu Andrzej Butra wyraził poparcie dla Programu AGROGOROD, podkreślając zainteresowanie polskiego biznesu rynkami wschodnimi, w szczególności rynkiem ukraińskim. Zwrócił jednak uwagę na istotną barierę w dostępie do ww. rynku, którą stanowi zakaz importu na Ukrainę polskiego mięsa wołowego i bydła rzeźnego oraz wyraził nadzieję na wsparcie E. Łozowskiego w rozwiązaniu tego problemu. Utrzymywany przez Ukrainę zakaz uzasadniany jest ryzykiem zakażenia BSE, mimo iż Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt uznaje Polskę za kraj o kontrolowanym ryzyku wystąpienia tej choroby. Zastępca Gubernatora poinformował, że na Ukrainie podjęta została decyzja o reformie inspekcji weterynaryjnej. Dodał także, że kraj ten dokłada starań, by jak najefektywniej dostosować swoje prawodawstwo m.in. w tym zakresie do standardów UE. Zauważył, że dla producentów mięsa, zainteresowanych udziałem w AGROGORODZIE, będą przygotowane specjalne propozycje.

   Na spotkaniu KIG zaproponowała utworzenie zespołu ds. omówienia możliwości wsparcia projektów w ramach Programu „Parku Inwestycyjnego AGROGOROD ŁUGAŃSK”. W skład zespołu mieliby wejść przedstawiciele resortu rolnictwa, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Gospodarki. Podsekretarz stanu Andrzej Butra zadeklarował udział przedstawiciela resortu rolnictwa w pracach ww. zespołu.