Wicepremier Pawlak: Polska dobrym miejscem na biznes

- Nasz kraj, jako jeden z nielicznych w Europie, skutecznie oparł się światowemu kryzysowi. Duża w tym zasługa przedsiębiorców, których wspieramy tworząc sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu w Polsce - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas debaty „Kryzys. Jaki kryzys? Rozwój przedsiębiorczości w trudnych warunkach”. Spotkanie zorganizowane przez Super Express, w ramach cyklu "Śniadanie z Super Biznesem", odbyło się 23 marca 2012 w Warszawie.

   Wicepremier Pawlak podkreślił, że polska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w Europie. -  W ubiegłym roku odnotowaliśmy wzrost PKB na poziomie 4,3 proc. W tym czasie dobry wynik osiągnęła też produkcja sprzedana przemysłu, która wzrosła o 7,7 proc. – powiedział wicepremier Pawlak. Przypomniał, że głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w 2011 r. był popyt wewnętrzny, co świadczy także o dobrej kondycji polskich gospodarstw domowych.

   Szef resortu gospodarki zwrócił również uwagę na korzystną sytuację polskiego eksportu. - W ubiegłym roku jego wartość wyniosła blisko 136 mld euro i była prawie o 13 proc. wyższa niż w 2010 roku – zaznaczył. - Zwiększyła się też liczba przedsiębiorców działających w sektorach o charakterze eksportowym – dodał.

   Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował, że Ministerstwo Gospodarki chcąc wspierać rodzime firmy w prowadzeniu działalności gospodarczej na międzynarodowych rynkach, rozpoczęło intensywną promocję polskiej gospodarki za granicą. - Będziemy prezentować nasz kraj, jako atrakcyjnego partnera biznesowego na rynkach priorytetowych, takich jak Niemcy, Rosja czy Chiny i perspektywicznych, do których zaliczyliśmy Kanadę, Kazachstan, Brazylię, Algierię oraz Turcję – zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak.

   Celem tych działań jest wspieranie polskich i pozyskiwanie zagranicznych inwestycji oraz promocja 15 polskich branż, najbardziej rozwojowych w zakresie eksportu. – Należą do nich m.in. branża meblarska, budownictwo, maszyny i urządzenia górnicze, usługi ITC, produkcja jachtów i łodzi rekreacyjnych oraz polskie specjalności żywnościowe – wyliczył.

   W spotkaniu wzięli także udział Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP; Adam Szejnfeld, poseł PO, przew. sejmowej komisji skarbu państwa, b. w-ce min. gospodarki, b. przew. sejmowej komisji przyjazne państwo; Mateusz Morawiecki, prezes zarządu banku BZWBK; Jarosław Bauc, wiceprezes Polkomtela; Michał Mierzejewski, członek Rady Nadzorczej Filip Morris Polska, dyrektor działu korporacyjnego; dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC, od 2008 r. w składzie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych oraz Janusz Lach, członek zarządu ds. finansowych PKP CARGO.