Polska i Włochy dobrymi partnerami na europejskim rynku

   Polsko-włoska współpraca gospodarcza oraz możliwości inwestycyjne firm reprezentujących oba kraje to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z przedstawicielami włoskiego biznesu. Organizatorem spotkania, które odbyło się 27 lutego 2012 r. w Warszawie, była Agencja Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich.

   Wicepremier Pawlak podkreślił, że Włochy znajdują się w czołówce strategicznych partnerów gospodarczych Polski. – Obroty handlowe między naszymi krajami przekroczyły w ubiegłym roku 15 mld euro – zaznaczył. Dodał, że wielkość kapitału włoskiego zainwestowanego do końca 2010 r. wyniosła ponad 10 mld euro.

   Wicepremier nawiązał także do postulatów polskiej prezydencji dotyczących jednolitego rynku UE. - W czasach światowego kryzysu i zawirowań w strefie euro powinniśmy rozwijać współpracę na poziomie europejskim – powiedział. - Ważne jest także tworzenie wspólnych strategii gospodarczych, które umocnią relacje handlowe między naszymi krajami – dodał. 

   Zdaniem ambasadora Republiki Włoskiej Riccardo Guariglia, Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie do podejmowania nowych inwestycji. - Podkreślają to nie tylko przedstawiciele biznesu ale również nasz premier prof. Mario Monti, który polską gospodarkę podaje jako przykład dobrze rozwijającego się europejskiego  rynku – dodał.

   Ambasador Guariglia przypomniał też, że na polskim rynku działa prawie 800 włoskich firm w różnych sektorach, które zatrudniają ponad 85 tys. pracowników. – Włoscy przedsiębiorcy bardzo często decydują się na lokowanie tutaj swoich inwestycji. Mam nadzieję, że w przyszłości liczba polsko-włoskich projektów będzie nadal rosnąć – powiedział.

***

   Według wstępnych danych polsko-włoskie obroty handlowe w 2011 r. osiągnęły wartość ponad 15 mld euro. Eksport w tym czasie wyniósł ponad 8 mld euro, natomiast import – ponad 7 mld euro.

   Do Włoch najczęściej eksportujemy samochody, części i akcesoria samochodowe, urządzenia elektroniczne oraz artykuły spożywcze.

   Do Polski sprowadzamy głównie części i akcesoria do samochodów, silniki spalinowe, towary branży maszynowej, sprzęt gospodarstwa domowego, wyroby chemiczne i farmaceutyki.