Wicepremier Pawlak o Polsce 2050


   Wzmocnienie pozycji Polski w Europie i szybkie nadrobienie opóźnienia cywilizacyjnego to zdaniem uczestników konferencji „Polska 2050” najważniejsze wyzwania stojące przed naszym krajem w nadchodzących dziesięcioleciach. W spotkaniu zorganizowanym 18 stycznia 2011 r. przez Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” przy PAN udział wziął wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

   Motto konferencji: „Silna Polska w centrum Europy: ważny aktor sceny europejskiej” było inspiracją dla środowiska naukowego do przedyskutowania szans i atutów rozwojowych Polski w najbliższych czterdziestu latach.

   W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka dobrą pozycję na arenie międzynarodowej Polska zawdzięcza zdolności elastycznego dostosowywania się do zmieniających się warunków. – Polska umiejętnie wykorzystała także szanse rozwojowe jakie stworzyło nam członkostwo w Unii Europejskiej – podkreślił wicepremier. – Dziś jesteśmy liderem wzrostu gospodarczego wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej i coraz silniejszym reprezentantem interesów tej części regionu na forum Unii – dodał.

   Zdaniem szefa resortu gospodarki o kierunkach rozwoju Polski zadecyduje sposób podejścia do kluczowych problemów społeczno-gospodarczych. – Pytanie czy wybierzemy model oparty o darwinowskie prawa rynku, czy taki, w którym rynek regulują mechanizmy redukujące negatywne zjawiska, tworząc warunki zrównoważonego rozwoju – powiedział wicepremier Pawlak. – Prognozując zmiany warto zwrócić uwagę nie tylko na sytuację wielkich światowych korporacji, ale także na to co się dzieje w gospodarstwach domowych – zaznaczył.

   Wicepremier podkreślił potrzebę współpracy rządu i środowiska naukowego na rzecz planowania perspektyw rozwojowych Polski. – Liczę na konstruktywne wnioski i pomoc w wyznaczaniu celów dla dalszego rozwoju naszego kraju – powiedział.