Better Regulation a wzrost PKB


Stworzenie najlepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza w okresie światowego kryzysu, powinno być priorytetem zarówno dla administracji krajowej, jak i unijnej – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec na otwarciu konferencji poświęconej Better Regulation. Seminarium odbyło się 17-18 stycznia 2011 r. w MG.

   W opinii unijnych ekspertów uproszczenie i ujednolicenie procedur wdrażania prawa redukuje związane z tym procesem koszty ponoszone przez właścicieli firm i administrację. – Zbyt skomplikowane i trudne do zrozumienia przepisy często są barierą w rozpoczęciu działalności gospodarczej – wyjaśnił wiceminister Korolec.

   Podsekretarz stanu w MG zwrócił również uwagę, że nadmierna biurokracja jest głównym czynnikiem utrudniającym rozwój firm. Przypomniał, że Komisja Europejska podjęła się realizacji ambitnego planu „lepszego stanowienie prawa”. – Celem inicjatywy Better Regulation jest poprawa otoczenia prawnego biznesu, eliminowanie zbędnych regulacji i redukcja obciążeń administracyjnych – podkreślił wiceminister Korolec.

   W 2002 r. KE zapoczątkowała program służący uproszczeniu i ogólnej poprawie środowiska regulacyjnego. Jednym z jego założeń jest wprowadzenie Oceny Skutków Regulacji (OSR) stanowionego prawa. – Oceny te pomagają odpowiedzieć na pytanie czy nowe przepisy mogą przyczynić się do wzrostu PKB. Pozwalają także na wyeliminowanie, już na wczesnym  etapie, szkodliwych przepisów – dodał wiceminister Korolec.

   W jego opinii wszystkie działania legislacyjne, zwłaszcza w czasie kryzysu, powinny być ukierunkowane właśnie na wzrost PKB.

***

Konferencja „Workstream 3 Conference: The Dynamic and Politics of Better Regulation: dealing with Better Regulation and its role in a dynamic and multilateral context” została zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki przy współpracy z Fundacją Bertelsmana i Ministerstwem Finansów Holandii.