"Perły Ceramiki" wydarzeniem trzeciego dnia Targów BUDMA


Od państwa zależy jakość polskiego budownictwa. Firmy budowlane stanowią o jego sile i solidności, ale to Państwo nadajecie obiektom właściwy charakter i swoiste piękno, niezbędne do odczuwania zadowolenia z posiadanego domu lub mieszkania - powiedział 13 stycznia br. podsekretarz stanu Piotr Styczeń podczas ceremonii wręczenia nagród w konkursie Perły Ceramiki UE 2010, zorganizowanym przez redakcję "Kwartalnika Wokół Płytek Ceramicznych", na jubileuszowych XX Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA 2011 w Poznaniu.

W tegorocznej edycji Kapituła Konkursu nominowała do tytułu Perła Ceramiki UE 2010 i Perła Ceramiki Dystrybutorów 31 najlepszych kolekcji płytek ceramicznych, dostępnych na polskim rynku. Spośród nich jury nagrodziło 18 kolekcji tytułem Perła Ceramiki UE 2010, natomiast dystrybutorzy uhonorowali tytułem Perła Ceramiki Dystrybutorów UE 2010 6 kolekcji. Nagrodę Wielkiej Perły Ceramiki UE z Diamentami otrzymała Grupa "Paradyż" SA, za zdobycie największej liczby nominacji do Pereł Ceramiki UE i Dystrybutorów 2010.
 
Uroczystość wręczenia nagród była także okazją do podsumowania minionego roku oraz przedstawienia zamierzeń na rok 2011. Producenci i dystrybutorzy nie ukrywają, że sytuacja na rynku jest złożona, jednak udział w konkursie jest znakomitą promocją dla nowych kolekcji płytek ceramicznych. Konkurs Perły Ceramiki UE odbywa się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Sekcji Architektury Wnętrz Związku Polskich Artystów Plastyków. Tegoroczny konkurs został zdominowany przez polskich producentów płytek.
 
Tegoroczny Dzień Urbanistyki na Targach BUDMA rozpoczął się od ogłoszenia wyników XX Konkursu "Moja Wielkopolska". Jest on corocznie realizowany pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania, a jego celem jest popularyzacja zagadnień planowania przestrzennego i urbanistyki oraz poszerzanie wiedzy o zagadnieniach planowania regionalnego i miejscowego Wielkopolski. W tym roku I nagrodę, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Poznania, przyznano pracy pt. "Wielofunkcyjna przestrzeń widowiskowa w centrum kultury Nowa Gazownia w Poznaniu". Praca ta została również uhonorowana nagrodą specjalną im. Lidii Wejchert za najlepiej wykreowaną przestrzeń publiczną. Reszta Dnia Urbanistyki poświęcona była prezentacjom konkretnych studiów przypadków, dotyczących udziału społeczności w tworzeniu przestrzeni publicznej i ich rewitalizacji, udziału w tym procesie partnerstwa publiczno-prywatnego, specyfiki projektowania zieleni przyulicznej czy też programów finansowych dedykowanych rewitalizacji miast.

Energooszczędność to kolejny, wiodący temat na Targach BUDMA. W tym roku najnowsze rozwiązania dotyczące energooszczędnych technologii budowania prezentowane były w ramach specjalnej ekspozycji firm oraz dwudniowego cyklu seminariów i prezentacji Forum Budownictwa Energooszczędnego - Pasywnego. Uczestnicy forum zapoznani zostali m. in. z dotychczasowymi udanymi realizacjami budynków wykonanych w tej technologii w różnych krajach Europy. Prezentowane były również sposoby finansowego wspierania budownictwa energooszczędnego. W budownictwie energooszczędnym i pasywnym istotne jest dążenie do osiągnięcia możliwie najwyższego komfortu cieplnego poprzez uzyskanie wyższych temperatur powierzchni wewnętrznych na zewnętrznych przegrodach budowlanych. Budynek pasywny przez cały rok zapewnia mieszkańcom odpowiedni mikroklimat, wynikający z odczuwanego komfortu cieplnego oraz optymalnego przewietrzania na skutek stałego doprowadzania świeżego powietrza.