Kontrola nieruchomości przed zimą

   Jak co roku, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina właścicielom obiektów budowlanych, oraz ich zarządcom i użytkownikom o obowiązku dostosowania obiektów do wymogów sezonu jesienno-zimowego. Jak zaznacza GINB zarówno zarządcy, jak i właściciele i użytkownicy obiektów budowlanych muszą zapewnić kontrolę stanu technicznego używanego budynku przynajmniej raz do roku.

   Dodatkowo Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego jako główne obszary wymagające kontroli wskazuje przewody kominowe: spalinowe, dymowe oraz wentylacyjne. Jest to związane ze wzrostem zagrożenia związanego z eksploatacją instalacji grzewczych przy rozpoczęciu się sezonu jesienno-zimowego.

   Kontrola ta bezwzględnie musi zostać przeprowadzona przez osobę mającą kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim bądź odpowiednie uprawnienia budowlane. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego podkreśla, że jeśli mowa o kominach wolno stojących, przemysłowych i kominach przemysłowych w których ciąg kominowy wymuszony jest pracą urządzeń mechanicznych, wówczas posiadanie uprawnień budowlanych przez osobę kontrolującą jest koniecznością. GINB zwraca uwagę na fakt, że obowiązek dbania o czystość przewodów kominowych spoczywa na właścicielach i zarządcach obiektów.

   Jako najczęstsze przyczyny niebezpieczeństw takich jak pożar, wybuch gazu lub zatrucie czadem GINB wymienia nieszczelne i niepoprawnie działające instalacje kominowe i gazowe, oraz niedrożne przewody wentylacyjne.

   Główny Inspektor Budowlany ostrzega także, że zgodnie z ustawą o prawie budowlanym pominięcie okresowej kontroli grozi karą grzywny, zaś niewłaściwe utrzymywanie i użytkowanie obiektu budowlanego, lub niezapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu podlega karze pozbawienia wolności do roku lub karze grzywny do 100 stawek dziennych.