Wicepremier Pawlak o współpracy z Hongkongiem

   Rozwój współpracy handlowej i inwestycyjnej pomiędzy Polską a Hongkongiem był głównym tematem rozmowy wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Sekretarzem Generalnym Administracji Hongkongu Stephenem Lamem. Spotkanie odbyło się 26 października 2011 r. w MG.

- Polska oferuje doskonałe warunki dla przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować swój kapitał – powiedział wicepremier Pawlak. Przypomniał, że nasz kraj oparł się kryzysowi gospodarczemu, a prognozy wzrostu PKB na ten rok są równie obiecujące. – Konsekwentnie upraszczamy prawo gospodarcze oraz likwidujemy uciążliwe obowiązki administracyjne. Chcemy w ten sposób stworzyć najlepsze w Europie warunki prowadzenia działalności gospodarczej – argumentował. Dodał, że nasza przynależność do strefy Schengen stwarza hongkońskim firmom atrakcyjne możliwości wejścia na rynek europejski.

   Szef resortu gospodarki podkreślił, że zagraniczne koncerny chętnie korzystają z udogodnień specjalnych stref ekonomicznych. - Budują w naszym kraju nowoczesne fabryki i rozwijające rynek usług, podnosząc konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej - powiedział. Przypomniał, że SSE będą funkcjonowały do 2020 r.

Z kolei Sekretarz Generalny Lam zachęcał polskich przedsiębiorców do rozszerzenia swojej działalności na rynek azjatycki. – Oferujemy znakomitą infrastrukturę, dostęp do największych banków oraz znakomite relacje handlowe z Chinami. Dodatkowo nasz region dysponuje bardzo dużym zapleczem kapitałowym, co czyni z niego rynek o olbrzymim potencjale – powiedział. Hongkong w 2010 r. uznany był za najbardziej konkurencyjny system gospodarczy, a od kilku lat  utrzymuje pozycję światowego lidera w dziedzinie wolności gospodarczej, z wynikiem 9,05 na 10 możliwych.

   27 października 2011 r. wicepremier Waldemar Pawlak spotka się z gubernatorem prowincji Guangdong Huang Huahua oraz weźmie udział w otwarciu konferencji „Hong Kong Guangdong Business”.

***

   Wymiana handlowa między Polską a Hongkongiem w latach 2004-2010 wzrosła z 70 mln euro do 300 mln euro. Od stycznia 2011 r. polski eksport wyniósł 128 mln euro, natomiast import osiągnął wartość 57 mln euro. Najważniejszymi towarami w eksporcie z Polski do Hongkongu są wyroby przemysłu elektromaszynowego, rolno-spożywczego i chemicznego.  Z kolei najczęściej importujemy zabawki, komputery, wózki dziecięce, obuwie, gry towarzyskie, biżuterię oraz statki.