Alternatywne prawo dla umów transgranicznych z konsumentami
 

   Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia propozycję Komisji Europejskiej zawartą w „Zielonej Księdze dotyczącej możliwych rozwiązań w celu zapewnienia postępu w zakresie europejskiego prawa kontraktowego dla konsumentów i przedsiębiorców”. Propozycja zakłada stworzenie alternatywnego systemu prawa, który mógłby być wykorzystywany przez przedsiębiorców przy zawieraniu transgranicznych umów z konsumentami.

   Zdaniem KIG, wprowadzenie odrębnego wspólnego dla całej Unii Europejskiej reżimu prawnego dla umów, w których stronami będą przedsiębiorca i konsument oparte powinno być na zasadzie opcjonalności wobec prawa krajowego.

   Przedsiębiorcy, zwłaszcza mikro, mali i średni zwracają uwagę na barierę prawną jaka pojawia się przy eksporcie towarów konsumentom w ramach szeroko rozumianej umowy sprzedaży, w tym elektronicznej. W opinii KIG, instrument opracowywany przez Komisję Europejską powinien mieć charakter równoległy do reżimów krajowych i zostać wprowadzony w formie zalecenia Komisji Europejskiej. Nie powinien on przyjąć formy europejskiego Kodeksu cywilnego, gdyż z uwagi na zbyt odmienną tradycję prawa prywatnego państw członkowskich byłby trudny do zaimplementowania. Opracowany dokument powinien jednak zawierać możliwość rozszerzenia o inne typy umów transgranicznych, w tym umów między przedsiębiorcami. Mógłby stać się praktycznym narzędziem w obliczu nieadekwatności niektórych zapisów konwencji wiedeńskiej do aktualnej sytuacji rynkowej.