Podsumowanie I edycji wdrażania Funduszy Norweskich w Polsce

   Polska otrzymała od Norwegii, Liechtensteinu i Islandii 533,51 mln euro na lata 2004-2009. - Dzięki tym środkom zrealizowaliśmy już ponad 1400 projektów, wykorzystując przy tym całą pulę. W ramach drugiej edycji na lata 2009-2014, Polska otrzymała jeszcze większą kwotę – 578 mln euro. Nowe pieniądze wydamy równie dobrze jak te z pierwszej edycji – zapowiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło podczas konferencji podsumowującej wdrażanie Funduszy Norweskich, która odbyła się 21 września 2011 r. w siedzibie MRR.

Pieniądze norweskie stanowiły ważne uzupełnienie funduszy UE w czasie perspektywy 2004-2006, kiedy to obszary pomocy z tych dwóch źródeł nie pokrywały się – zaznaczył Zdziebło. Największe środki zostały przekazane na rzecz wzmocnienia obszaru Schengen – ponad 112 mln euro, następnie na ochronę środowiska, dziedzictwo kulturowe, naukę i zdrowie. – Wsparliśmy wiele projektów, które obecnie są turystycznymi perełkami, m.in.  Muzeum - Zamek w Łańcucie, Europejskie centrum Bajki w Pacanowie czy Sanktuarium w Świętej Lipce - dodał Zdziebło. - Projektem o najwyższej wartości, przekraczającym 11 mln euro była Rozbudowa drogowego przejścia granicznego w Terespolu – zaznaczył.

- Dziś pokazujemy rezultaty pracy wykonanej w ciągu ostatnich siedmiu lat w Polsce. Cieszę się, że dzięki tym grantom Norwegia przyczyniała się do realizacji tak wielu ważnych i interesujących inicjatyw – podkreślił J.E. Enok Nygaard, Ambasador Norwegii w Polsce. Zwrócił również uwagę na bliską współpracę pomiędzy partnerami z różnych organizacji i samorządów z obydwu krajów.

- W nowej edycji Mechanizmów Norweskich wzmocniony będzie sektor ochrony środowiska, w tym rozwój i stosowanie technologii wychwytywania oraz składowania CO2. –  poinformował wiceminister Zdziebło.

W ramach konferencji podsumowującej Norweskie Fundusze odbyła się również debata: "Partnerstwo i dialog społeczny w Mechanizmach Finansowych 2004-2009” oraz przedstawiono antydyskryminacyjny projekt „Hominem Quaero” w formie teatralnej – Stowarzyszenie STOP-KLATKA. Na zakończenie odbył się koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu polsko-norweskim - Karuzela Group.