Spotkania branżowe na Budmie

   Ogólnopolski Dwutygodnik Budowlany Profile od lat integruje środowisko branży budowlanej i dostarcza bieżących informacji na temat rozwoju polskiego budownictwa. Na jego łamach podejmowane są liczne dyskusje oraz zamieszczane publikacje prezentujące firmy budowlane, które wyróżniają się wysokimi standardami i wykorzystują nowoczesne technologie - napisał Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk w liście gratulacyjnym z okazji jubileuszu 55-lecia obecności Profilów na rynku wydawniczym.

   W uznaniu zasług na rzecz promocji polskiego budownictwa minister przyznał Redakcji nagrodę w postaci statuetki, która została wręczona redaktorowi naczelnemu Wiesławowi Wójcikowi podczas spotkania podsumowującego jubileusz w środę 12 stycznia br. w drugim dniu Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma w Poznaniu. Obchody połączono z uroczystością rozstrzygnięcia V edycji konkursu "Przetargi dla Najlepszych - Lider Eko-Inwestycji", organizowanego przez redakcję Profilów pod patronatem Ministra Infrastruktury. Nagrodzone zostały firmy budowlane i samorządy propagujące rozwiązania ekologiczne w budownictwie. Drugi dzień Budmy poświęcony był architekturze, inżynierom budownictwa, mistrzom glazurnikom, energetyce jądrowej, nowym regulacjom w budownictwie i "zielonym" zamówieniom publicznym.

   "Zielone zamówienia publiczne w budownictwie - problemy i rozwiązania" to temat konferencji zorganizowanej przez Instytut Techniki Budowlanej. Dyskutowano o rozwiązaniach, jakie funkcjonują w krajach Unii Europejskiej w zakresie tzw. "zielonych" zamówień publicznych oraz o wdrożeniu ich w Polsce. Jednym z instrumentów przyczyniających się do stosowania polityki zrównoważonego rozwoju, rozumianej jako korzystanie z zasobów naturalnych środowiska naturalnego w taki sposób, aby zachować te zasoby i ich walory w stanie zapewniającym trwałe możliwości korzystania z nich zarówno przez obecne, jak i przyszłe pokolenia, jest udzielanie zamówień publicznych z uwzględnieniem aspektów środowiskowych. Chodzi zwłaszcza o odpowiedni dobór kryteriów oceny wyrobów i budynków "zielonych" umożliwiający efektywne zastosowanie odnawialnych źródeł energii i wykorzystanie zintegrowanych systemów zmniejszania energochłonności eksploatacyjnej budynków. Podczas konferencji zostały wręczone Europejskie Aprobaty Techniczne, Rekomendacje Techniczne ITB oraz Deklaracje Środowiskowe.

   Druga sesja zorganizowana w ramach Dnia Inżyniera Budownictwa poświęcona była budownictwu po powodziach. Prezentowane przez przedstawicieli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa referaty dotyczyły oddziaływania czynników zewnętrznych na obiekty budowlane oraz oceny jakościowej i problemów występujących w budownictwie wodnym.

   Gościem specjalnym Dnia Architektury, organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i Izbę Architektów RP, był fiński projektant Rainer Mahlamäki, który prezentował przykłady projektowania z zastosowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Po dyskusji na temat "eko-architektury" wręczono nagrody laureatom V edycji Konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego.

   Po raz pierwszy na targach Budma odbyło się spotkanie poświęcone tematyce energetyki jądrowej. Fundacja Wszechnicy Budowlanej wspólnie z MTP oraz polskimi firmami realizującymi zagraniczne kontrakty na budowę elektrowni atomowych przedstawiła doświadczenia i możliwości budowy energetyki jądrowej jako szansy dla polskiego przemysłu budowlanego.

   Zainteresowani praktycznymi aspektami obowiązujących od początku tego roku zmian w ustawie o wyrobach budowlanych dotyczących kontroli wyrobów budowlanych oraz prawie budowlanym mogli znaleźć odpowiedzi na swoje pytania na seminarium organizowanym przez Europejski Instytut Prawa Budowlanego.

   Targom towarzyszyły także prezentacje związane z nowoczesnym projektowaniem - Archispace oraz BudShow - modelowy dom inteligentny. Tematyka tegorocznych targów - "Zrównoważone budownictwo - energooszczędność, innowacyjność, bezpieczeństwo" w szczególny sposób zaprezentowana została w części ekspozycji poświęconej budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu. Są też prezentacje poświęcone projektowaniu i budowaniu budynków bez barier architektonicznych. Zainteresowanie odwiedzających wzbudzają pokazy nowoczesnego warsztatu ciesielskiego, pokazy sztuki dekarskiej, układania kostki brukowej czy "wioska" domów drewnianych. Podczas Budmy odbywają się finały IV Glazurniczych Mistrzostw Polski i zawody o tytuł "Stolicy Polskiego Parkieciarstwa".