Wiceminister Bogdan: Małe i średnie firmy potrzebują nowoczesnych narzędzi informatycznych


   Podniesienie produktywności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz wzrost „świadomości cyfrowej” sektora MSP to główne tematy konferencji pn. „Opracowanie usługi proinnowacyjnej – System Zarządzania Obiegiem Korespondencji (SZOK) dla MMSP”. Spotkanie, w którym wziął udział wiceminister Dariusz Bogdan odbyło się 10 stycznia 2011 w MG.

   Wiceszef MG podkreślił, że rozwój MSP ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki. - Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa to 99 proc. wszystkich firm zarejestrowanych w Polsce, które wypracowują prawie 60 proc. Produktu Krajowego Brutto – zauważył.

   Wiceminister Bogdan przypomniał ponadto, że MG prowadzi szereg działań wspierających wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w sektorze MŚP. - Istotne jest uświadomienie przedsiębiorcom jakie korzyści wynikają ze stosowania nowoczesnych metod zarządzania i wykorzystania dostępnych narzędzi informatycznych – zaznaczył. Jego zdaniem System Zarządzania Obiegiem Korespondencji (SZOK) jest jednym z nich i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom MŚP.

   SZOK bazuje na najnowocześniejszym modelu biznesowym wykorzystującym internet czyli tzw. e-usługi. Łączy w sobie wiedzę o zarządzaniu w postaci gotowych do wykorzystania modeli wraz z materiałem szkoleniowym i usługą internetową. Celem projektu jest udostępnienie małym i średnim firmom narzędzi, które do tej pory były dedykowane jedynie dużym i bogatym przedsiębiorstwom. Przyczynia się tym samym do podnoszenia innowacyjności mikro- i małych przedsiębiorstw, którym zagraża tzw. biznesowe wykluczenie cyfrowe.

***

W ramach projektu SZOK powstała usługa obejmująca:

- materiały informacyjne i szkoleniowe dot. efektywnego zarządzania firmą i podnoszenia umiejętności pracowników (zawierające strukturę organizacyjną, definicje procesów i standardy dokumentów)

- zarządzanie obiegiem informacji i gromadzenie wiedzy w firmie;

- upowszechnienie zasad bezpiecznego przechowywania informacji,

- usługi doradcze świadczone przez KIGEiT i kadrę współpracujących z izbą ekspertów.

 
Organizatorem spotkania była Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KiGEiT ).