Spotkanie z eksporterami i producentami towarów pochodzenia roślinnego


   Podsekretarz stanu Marian Zalewski uczestniczył w spotkaniu eksporterów i producentów owoców i warzyw kierowanych na rynki krajów trzecich, ze szczególnym uwzględnieniem Federacji Rosyjskiej, które odbyło się 28 grudnia br., w gmachu ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli tych organizacji.

   Wiceminister przedstawił stan polsko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, zapowiedział dalszy wzrost wymiany handlowej. Zapewnił, iż polski resort rolnictwa stale podejmuje działania na rzecz intensyfikacji polsko-rosyjskich kontaktów dwustronnych.

   Obecni na konferencji przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa przekazali informacje dotyczące uzgodnień jakie zostały przyjęte na spotkaniu delegacji polskiej z przedstawicielami Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) 16 grudnia 2010 r. w Moskwie.

   Podczas spotkania omówiono nowe rozwiązania w odniesieniu do przesyłek owoców i warzyw eksportowanych z Polski na rynek Federacji Rosyjskiej. Zaprezentowane zostały założenia systemu jakości żywności Integrowanej Produkcji, który w zmodyfikowanej formie pozwoli na prowadzenie w gospodarstwach produkcji zgodnie z normami Federacji Rosyjskiej. Wsparciem dla producentów będzie także opracowywany program ochrony roślin uwzględniający wymagania rosyjskie.

   Spotkanie było również okazją do dyskusji na temat bieżących spraw dotyczących eksportu polskich owoców i warzyw. Podkreślono, że podstawą prowadzenia eksportu do Federacji Rosyjskiej jest podpisane, pomiędzy Komisją a Federalną Służbą Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego FR, Memorandum z dnia 26 marca 2008 r. dotyczące bezpieczeństwa produktów roślinnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi i wywożonych ze Wspólnoty Europejskiej do Federacji Rosyjskiej w odniesieniu do pozostałości pestycydów, azotanów i azotynów. Jednym z postanowień Memorandum jest zaopatrywanie w tzw. certyfikaty bezpieczeństwa przesyłek jabłek, gruszek, wiśni, truskawek, pomidorów i kapusty pekińskiej. Administracja zorganizowała w tym celu system pobierania prób, wykonywania badań na pozostałości środków ochrony roślin, azotanów i azotynów oraz wydawania certyfikatów bezpieczeństwa w oparciu o krajowe urzędowe służby i upoważnione laboratoria.

   Ponadto kontrole fitosanitarne przesyłek eksportowanych na rynek Federacji Rosyjskiej prowadzone są wyłącznie przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa zgodnie z postanowieniami podpisanego 18 stycznia 2008 r. Memorandum między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczpospolitej Polskiej i Ministerstwem Rolnictwa Federacji Rosyjskiej w zakresie kwarantanny roślin przy eksporcie roślin i produktów roślinnych z Rzeczpospolitej Polskiej do Federacji Rosyjskiej porozumienia pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Rolnictwa Federacji Rosyjskiej.