Unijni ambasadorowie w Ministerstwie Gospodarki

- Zadania, jakie postawiła sobie Polska na czas prezydencji w Radzie UE są ambitne, ale realistyczne. Wierzymy, że przyniosą korzyści całej Wspólnocie – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas spotkania ambasadorów krajów członkowskich Unii Europejskiej. Posiedzenie, którego celem była prezentacja planów resortu gospodarki na nadchodzące miesiące, odbyło się 6 lipca 2011 r. w budynku MG.

   Wiceminister Marcin Korolec przypomniał, że w kompetencji Ministerstwa Gospodarki leżą trzy rady sektorowe: Rada Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE), Rada ds. Konkurencyjności COMPET oraz Rada ds. Zagranicznych. – Każda z nich dotyczy działalności przedsiębiorców na unijnym rynku. Mam nadzieję, że uda nam się przygotować rozwiązania, które będą korzystne dla przedsiębiorców -  powiedział.

   W opinii wiceministra rozwijanie i umacnianie wspólnego rynku wewnętrznego to jedno z ważniejszych zadań, przed którym stoją państwa członkowskie. – Będziemy dążyć do znoszenia barier utrudniających przeprowadzanie transakcji transgranicznych on-line. Chcemy także sfinalizować projekt stworzenia prostego i taniego systemu patentowego – wyjaśnił wiceszef MG.

   Wiceszef resortu gospodarki zaznaczył, że szczególną uwagę poświęci kwestiom zewnętrznej polityki energetycznej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii do krajów UE. – Energetyka to wspólny problem całej Europy dlatego musimy razem myśleć o jej przyszłości – zauważył.

   Wśród działań, jakie Polska chce podjąć w czasie swojego przewodnictwa w Radzie UE, jest również budowanie wspólnej polityki handlowej z krajami spoza UE. – Europa nie może działać tylko w zamkniętym gronie, musi być otwarta na świat – powiedział wiceminister Korolec. – Dlatego zwrócimy uwagę na wzmocnienie gospodarczo-handlowych kontaktów z krajami na wschodzie. Ważne dla nas będą kwestie umowy o wolnym handlu UE - Ukraina jak również akcesji Rosji do strefy WTO – dodał.