Eksport towarów do Kuwejtu

   Kwestią o kluczowym znaczeniu dla każdego eksportera do Kuwejtu powinien być fakt, iż jest on krajem muzułmańskim. Oznacza to, iż na lokalnym rynku nie jest możliwa sprzedaż produktów alkoholowych oraz mięsa i przetworów mięsnych wytwarzanych z wieprzowiny czy dziczyzny. Nawet zdjęcia/etykiety napojów alkoholowych lub wieprzowiny, lub sugerujące ich spożywanie spowodują odmowę dopuszczenia na rynek. Wszelkie produkty mięsne powinny posiadać certyfikat uboju zgodnie z zasadami prawa islamskiego (tzw. „halal").

Etykiety produktów spożywczych powinny zawierać następujące informacje:

  • nazwa produktu (szczegółowa);
  • pełna nazwa producenta;
  • kraj pochodzenia;
  • składniki;
  • data produkcji i przydatności do spożycia - za pomocą cyfr:
  •             -   w jęz. arabskim #dzień/miesiąc/rok;
  •             -   w jęz. arabskim # rok/miesiąc/dzień;
  • waga brutto i netto każdego z produktów w kg;
  • procentowa zawartość tłuszczu (np. sery).

   Informacje powyższe muszą znajdować się zarówno na etykiecie oryginalnej jak i jej wersji w jęz. arabskim. T druga musi być naklejona tak, by nie zakrywała informacji dot. składników, daty produkcji i przydatności do spożycia w jęz. angielskim lub innym (kraju pochodzenia towaru). Musi być też przymocowana w taki sposób, by nie można jej było usunąć. Treści w jęz. oryginalnym i arabskim muszą być identyczne.

   Towary spożywcze powinny, przed wejściem w kuwejcki obszar celny, zostać poddane certyfikacji, tj. m.in. badaniom w laboratoriach kuwejckiego Municipality (władz ds. obywatelskich). W tym celu, najczęściej poprzez lokalnego partnera, należy dostarczyć kuwejckim organom sanitarnym próbek produktów. Powinny to być po 2 sztuki każdego rodzaju produktu, z tym, że muszą być one opatrzone nalepkami w języku arabskim. Powinno to być dokładne tłumaczenie oryginalnej etykiety produktu. Naklejka nie powinno jednocześnie zasłaniać ważnych informacji o produkcie na oryginalnej etykiecie, np. daty ważności lub składników.

   Certyfikacja produktów spożywczych trwa ok. 1 miesiąca. W zdecydowanej większości przypadków kończy się ona wydaniem zgody na dopuszczenie towaru do rynku. Można się jednak liczyć z pewnymi opóźnieniami w trakcie wykonywania procedur sprawdzających.

   Kluczową kwestią dla kuwejckich służb sanitarnych i celnych jest data ważności produktu. Produkty, których okres przydatności do spożycia wynosi 1 rok lub 1,5 roku muszą dotrzeć do Kuwejtu nie później niż 6 miesięcy od daty produkcji. Produkty, których okres przydatności do spożycia wynosi 2 lata muszą dotrzeć do Kuwejtu nie później niż 12 miesięcy od daty produkcji. Inne produkty spożywcze, których okres przydatności do spożycia wynosi 6 miesięcy muszą dotrzeć do Kuwejtu nie później niż 3 miesiące od daty produkcji.

   Z informacji kuwejckich importerów żywności wynika, iż najczęstsze problemy dotyczące odmowy certyfikowania żywności wynikają z niedopatrzeń ze strony producenta, braku odpowiednich dokumentów oraz oczywistych błędów. Jako najczęstsze naruszenia można wymienić:

- opatrzenie etykiet żywności zakazanymi treściami, np.: dotyczącymi religii; dot. przygotowania potraw z mięsa wieprzowego; reklamami lub naklejkami dot. spożycia napojów alkoholowych.

- produkty (każdy egzemplarz) nie posiadają naklejki arabskiej, która określa składniki, datę produkcji, datę upływu przydatności do spożycia oraz kraj pochodzenia;

- istnieje różnica w wadze i całkowitej ilości sztuk towarów między danymi na fakturze handlowej a w dokumentach załadunkowych;

- umieszczenie dwóch różnych naklejek na jednym produkcie

- naklejki zawierają treści pornograficzne.

   Żywność nie może także zawierać zakazanych substancji konserwujących oraz barwników, tj. E104, E124, E128, E127, E161G.

   Mięso i jego przetwory (chłodzone lub zamrożone) muszą posiadać certyfikat uboju zgodnie z regułami islamu (Halal) lub/i certyfikat rzeźniczy. W momencie wejścia w kuwejcki obszar celny nie może zostać przekroczona ponad połowa okresu przydatności do spożycia od daty produkcji. Produkty dyskwalifikuje też wykorzystanie do ich wytworzenia urządzeń przemysłowych i/lub rzeźniczych, które wcześniej były używane do uboju świń lub innych zwierząt uważanych w islamie za „nieczyste" (m.in. dziki). Podobnie dyskwalifikuje produkt brak arabskiej naklejki, brak daty dokonania uboju ze wskazaniem dnia, miesiąca i roku na każdym produkcie i certyfikacie rzeźniczym oraz sytuacja, gdy pochodzi on z kraju, gdzie odnotowano zagrożenie jedną z chorób zwierzęcych (np. EKOLA, choroba "wściekłych krów"). Nie są tolerowane różnice w wadze i ilości egz. produktu między fakturą handlową a dokumentem załadunkowym.

   W odniesieniu do produktów mlecznych najczęstsze odnotowane problemy to brak informacji o zawartości tłuszczu zgodnie z jego kategorią przemysłową, wykrycie chorób zwierzęcych, upływ połowy okresu przydatności do spożycia od daty produkcji oraz różnice w wadze i ilości sztuk produktu między fakturą handlową a dokumentami załadunkowymi.

   Nie zostanie dopuszczony do obiegu produkt, który pochodzi z kraju, gdzie miała miejsce katastrofa jądrowa (np. Czarnobyl).

   Inne grupy produktów podlegają procedurom certyfikacji w zależności od specyfiki. Producentów kosmetyków mogą trochę zniechęcić wymóg dostarczenia bardzo szczegółowych zaświadczeń dotyczących składu produktów. Towary użytkowe (szkło, porcelana, ceramika) nie podlegają ww. procedurom, a jedynie pewnym wymogom celnym (muszą posiadać naklejkę o kraju ich produkcji). Wyroby jubilerskie i metale szlachetne muszą zostać ostemplowane przez ministerstwo handlu i oclone w momencie przybycia do Kuwejtu. W przypadku wwozu tego rodzaju wyrobów w celu np. wystawienia ich i sprzedaży na targach należy jak najszybciej zgłosić ten fakt służbom celnym na lotnisku. W innym razie może zostać to potraktowane jako próba przemytu, co wspomnianą procedurę przedłuża do 4, a nawet 7 dni.

Jeśli chodzi o niezbędne dokumenty przewozowe to należy wymienić:

  1. oryginalny dokument załadunkowy lub lotniczy list przewozowy;
  2. oryginalną fakturę handlową (certyfikowana przez izbę handlową i zalegalizowana przez Ambasadę Kuwejtu);
  3. oryginalne świadectwo pochodzenia towaru zawierające pełną nazwę producenta, jego adres i nazwę kraju pochodzenia towaru (certyfikowane przez izbę handlową i zalegalizowaną przez ambasadę Kuwejtu);
  4. oryginalną lista ładunkowa;
  5. certyfikat Halal (uboju zgodnie z zasadami islamu) dla produktów zawierających mięso (certyfikowany przez izbę handlową i zalegalizowaną przez ambasadę Kuwejtu). Certyfikat Halal musi być osobny dla drobiu i mięsa. Powinien zawierać daty produkcji i upływu ważności w formule: dzień/miesiąc/rok;
  6. świadectwo zdrowia (np. w przypadku zwierząt; certyfikowane przez izbę handlową).

 

   Faktura, lista pakunkowa i świadectwo pochodzenia towaru powinny zawierać identyczne informacje dotyczące całkowitej ilości kartonów lub palet oraz wagi w kilogramach.