Jesteśmy otwarci na współpracę z Indiami w sektorze górniczym

- Liczymy na wymianę doświadczeń i współpracę z indyjskim sektorem węglowym. Nasze firmy mogą dostarczyć  maszyny i urządzenia górnicze oparte o najwyższe standardy technologiczne. - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas rozmów z ministrem ds. węgla Republiki Indii Sriprakash’em Jaiswal’em. Spotkanie odbyło się 20 czerwca 2011 r. w Warszawie. 

   Wicepremier Pawlak podkreślił, że Polska jest krajem, który wydobywa największą w Europie ilość węgla. – Aż 95 proc. energii elektrycznej pozyskujemy z węgla zarówno kamiennego, jak i brunatnego – poinformował wicepremier. – Mamy duże doświadczenie w eksploatacji złóż węglowych, szczególnie jeśli chodzi o kopalnie głębinowe – dodał.

   Szef resortu gospodarki zwrócił uwagę na potencjał technologiczny polskich firm w doskonaleniu procesu wydobycia. - Przemysł węglowy i produkcja maszyn górniczych to obszary, które mogą znacznie rozwinąć wzajemną współpracę gospodarczą z korzyścią dla obu stron - ocenił wicepremier Pawlak.

   Minister Sriprakash Jaiswal poinformował, że udokumentowane zasoby indyjskiego węgla szacuje się na 106 mld ton. – Z kolei zasoby wstępnie rozpoznane wskazują na 124 mld ton. – powiedział minister Jaiswal.

  Przekazał także informację o planach Indii dotyczących eksploatacji węgla na potrzeby tamtejszej energetyki. – Chcemy zwiększyć wydobycie węgla o 15 proc. Jesteśmy zainteresowani współpracą technologiczną z Polską – powiedział minister ds. węgla Indii.

   Wicepremier Pawlak wyraził zainteresowanie, włączeniem się w realizację indyjskiego planu poprzez dostawy nowoczesnych maszyn i urządzeń, w tym obudów ścianowych czy kombajnów węglowych.

***

   W 2010 roku polsko-indyjska wymiana handlowa wzrosła o 15 proc osiągając wartość 1,3 mld dol. Polski eksport wyniósł ponad 334 mln dol. Z kolei import z Indii wzrósł o 22 proc. i osiągnął wartość ponad 977 mln dol.

   W latach 2009–2010 najważniejszymi pozycjami polskiego eksportu były m.in.  urządzenia mechaniczne i elektryczne, wyroby hutnicze oraz produkty mineralne. Natomiast import z Indii obejmował głównie materiały i wyroby włókiennicze, produkty przemysłu chemicznego (w tym farmaceutyki) oraz urządzenia mechaniczne i pojazdy.