Kryzys minął, niepokój pozostał

Jak nastroje przedsiębiorców wpłyną na gospodarkę

   Polscy przedsiębiorcy wierzą, że rok bieżący będzie okresem powrotu do dobrej koniunktury gospodarczej – wynika z badań nastrojów przedsiębiorców European Economic Survey 2011, przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG). 

   Mimo to, w nastrojach przedsiębiorców pojawia się niepokój co do warunków prowadzenia biznesu – podał Marek Kłoczko, sekretarz generalny KIG, na konferencji prasowej, zorganizowanej 13 grudnia w siedzibie Izby. Przedsiębiorcy obawiają się m.in. niestabilnej sytuacji podatkowej (związanej z planowaną podwyżką VAT od paliw czy też zakupywanych na użytek firmy pojazdów), jak również pojawiającymi się sygnałami na temat ewentualnego wzrostu składek rentowych. Zdaniem KIG, pozytywną postawę przedsiębiorców wzmocnić może jedynie czytelny sygnał rządu, określający jednoznacznie plany fiskalne Rady Ministrów. 
  
   Dobry rok 2010. Perspektywy na rok 2010 były słabe, tymczasem wzrósł eksport i zatrudnienie. Zmalało bezrobocie i to było największą niespodzianką – zauważył Ryszard Petru, b. ekonomista BRE Banku.

   Jego zdaniem, czynnikiem ryzyka dla polskich przedsiębiorstw jest nie stan naszej gospodarki, która bardzo dobrze sobie radzi w tych trudnych czasach, lecz czynniki zewnętrzne, a zwłaszcza sytuacja gospodarki niemieckiej, od której jesteśmy bardzo uzależnieni.

   Z drugiej strony, perspektywy dla Niemiec są bardzo dobre, co może skutkować zatrudnianiem większej liczby Polaków (otwarcie rynku pracy nastąpić ma za Odrą właśnie w tym roku), zwłaszcza z obszarów zachodnich kraju. Mieliby oni łatwiejszą sytuację niż przy wyjazdach do Anglii czy Irlandii, ponieważ mogliby wyjeżdżać w poniedziałek a wracać w piątek. 
 
Zwiększą obroty? Ponad 66% polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć obroty w 2011 r., a tylko 10% oczekuje spadku, co plasuje Polskę na 3 miejscu po Szwecji i Estonii – wynika z badań przeprowadzonych przez KIG (w ankiecie wzięło udział 70 tys. przedsiębiorców z 24 państw UE oraz Chorwacji i Turcji). Jednakże ta wiara w powrót koniunktury bardziej dotyczy przemysłu niż usług.

   Blisko 2/3 przedsiębiorców planuje zwiększyć swą sprzedaż, ale i tu bardziej optymistyczne są sektory przemysłu niż usług. Optymistyczne dane zanotowano w dziedzinie eksportu – ponad 45% badanych planuje wzrost eksportu, natomiast 46% ma zamiar zachować sprzedaż na dotychczasowym poziomie. Pomimo poprawy sytuacji ekonomicznej naszego głównego partnera handlowego, jakim są Niemcy, nadal dużym problemem dla polskich eksporterów jest niestabilny kurs złotego. 
  
    Ożywienie inwestycyjne. Badania KIG pokazują wyraźne ożywienie w sferze planów inwestycyjnych, chociaż wciąż daleko do poziomu sprzed kryzysu. Ciekawe, że to, tym razem, usługodawcy częściej planują zwiększenie inwestycji niż producenci.

   Z badań wynika, że w tym roku nastąpi poprawa na rynku pracy. Pod koniec 2011 r. bezrobocie będzie u nas jednym z najniższych w Europie. Znacznie mniej optymizmu polscy przedsiębiorcy wykazują w sferze klimatu biznesowego. Zaledwie 27% z nich uważa, że warunki prowadzenia biznesu będą korzystniejsze, 28% że ulegną pogorszeniu, a 43,6% że pozostaną bez zmian. A jak będzie naprawdę, zobaczymy.

Tekst: Krzysztof Koprowski