Nowa polityka regionalna

   Rada Ministrów przyjęła „Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2010 – 2020: Regiony, Miasta, Obszary Wiejskie” oraz związany z nią plan działań. To bardzo ważny etap nie tylko w procesie strategicznego zarządzania krajem, ale i w zmianie podejścia do rozwoju regionalnego jako takiego. KSRR przedstawia zupełnie nową wizję polityki regionalnej, uwzględniającą potrzeby różnych typów regionów poprzez wykorzystanie ich wewnętrznych potencjałów. Strategia kładzie też akcent na wspieranie całych regionów przyczyniając się do równomiernego, przyspieszonego rozwoju kraju.

Z niegdyś ponad dwustu luźno powiązanych ze sobą dokumentów strategicznych w procesie weryfikacji powstanie dziewięć uporządkowanych strategii sektorowych. KSRR została przyjęta jako pierwsza.

Przyszłość polityki spójności

   Resort rozwoju regionalnego bierze aktywny udział w dyskusji nad przyszłością funduszy unijnych po 2013 roku. 18 sierpnia 2010 r. zostało przyjęte Stanowisko Rządu ws. przyszłości Polityki Spójności. Dążymy do tego, by polityka spójności była jednoznacznie identyfikowana z polityką rozwojową. Jest to jedyna spośród unijnych polityk, która mieści w sobie wszystkie trzy cele Strategii EU-2020, czyli „wzrost inteligentny” – innowacyjność, „wzrost zielony” i „włączenie” – zapobieganie wykluczaniu grup społecznych z rynku pracy. Komisja Europejska dysponuje różnymi instrumentami, ale żaden z nich nie obejmuje wszystkich celów w takim stopniu jak polityka spójności, która jest w stanie realizować takie projekty, które w pakiecie mieszczą wszystkie trzy cele. Chcemy też pokazać jakie efekty przyniosła ona w Polsce i przekonać pozostałe kraje członkowskie UE do jej kontynuowania.