Rozmowy gospodarcze wicepremiera Pawlaka w Budapeszcie

   Wzmocnienie współpracy Polski i Węgier podczas nadchodzących prezydencji obu krajów w Unii Europejskiej w 2011 roku to główny temat rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z przedstawicielami węgierskiego rządu. Spotkania dwustronne odbyły się 13 grudnia 2010 r. w Budapeszcie.

   Wicepremier Pawlak rozmawiał m.in. z węgierskim wicepremierem, ministrem administracji publicznej i sprawiedliwości Tiborem Navracsicsem, ministrem gospodarki narodowej Gyorgy Matolscy oraz ministrem rozwoju narodowego Tamásem Fellegi.

   Wiceszef polskiego rządu podkreślił, że priorytety gospodarcze obu krajów na czas przewodnictwa w Radzie UE są podobne, dzięki czemu będą sprawniej i skuteczniej realizowane na forum unijnym. – Przez rok prezydencji możemy wprowadzić usprawnienia korzystne zarówno dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, jak i całej Unii Europejskiej – powiedział.

   Wicepremier Pawlak zaznaczył, że jednym z priorytetów prezydencji Polski będzie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty. W opinii wicepremiera Pawlaka oprócz dywersyfikacji źródeł energii konieczna jest także budowa infrastruktury przesyłowej. – Obecnie mamy dużo połączeń Wchód-Zachód, ale brakuje sieci energetycznych na kierunku Północ-Południe – zauważył wicepremier. Minister rozwoju narodowego Węgier Tamás Fellegi zapewnił, że budowa połaczeń północ-południe jest także priorytetem prezydencji węgierskiej.

   Podczas spotkania z ministrem gospodarki narodowej Gyorgy Matolscy, wicepremier Pawlak zwrócił uwagę na kwestię wzmocnienia konkurencyjności europejskich gospodarek na globalnym rynku. Ministrowie podkreślili, że ważne dla wszystkich krajów Wspólnoty jest zacieśnianie współpracy na rzecz pogłębiania jednolitego rynku UE i lepszych regulacji prawnych. Ich zdaniem podczas prezydencji w UE trzeba konsekwentnie usuwać istniejące na rynku europejskim bariery, aby zwiększać konkurencyjność gospodarki unijnej na świecie.

***

   Wymiana handlowa między Polska a Węgrami osiągnęła w 2009 r. wartość 4,6 mld euro. Wg danych GUS, Węgry są 11 partnerem handlowym Polski z udziałem 3,22 proc. w ogólnych obrotach naszego kraju. W 2009 r. zajmowały one 9 pozycję w polskim eksporcie oraz 15 w imporcie.

W ciągu 9 miesięcy 2010 r. wymiana handlowa z Węgrami wzrosła o 25 proc., w tym polski eksport o ok. 28 proc.