Deklaracja o współpracy gospodarczej Polska-Rosja
 

   Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister rozwoju gospodarczego FR Elvira Nabiulina podpisali Deklarację o współpracy w celu modernizacji gospodarki między Ministrem Gospodarki RP a Ministrem Rozwoju Gospodarczego FR. Uroczystość odbyła się w obecności prezydentów Polski i Rosji 6 grudnia 2010 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

   Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił duże znaczenie podpisanej deklaracji dla współpracy gospodarczej obu krajów. – W ostatnim czasie mieliśmy okazję do wielu spotkań, m.in. podczas Forum Energetycznego w Moskwie czy obrad Komisji Międzyrządowej. Pozwoliło to nam wypracować najważniejsze punkty dotyczące naszej współpracy, które znalazły się w podpisanym dzisiaj dokumencie – powiedział.

Zdaniem wicepremiera jednym z kluczowych elementów polsko-rosyjskich relacji jest tworzenie przyjaznego otoczenia dla małych i średnich przedsiębiorców. – Nasze kraje potrzebują nowych inwestycji szczególnie w zakresie innowacji i nowoczesnych technologii. Jesteśmy otwarci na współpracę i praktyczną wymianę poglądów w tym zakresie – dodał wicepremier Pawlak.

Minister Rozwoju Gospodarczego FR Elvira Nabiulina zaznaczyła, do dotychczasowa współpraca gospodarcza Polski i Rosji rozwija się bardzo dobrze. –  Chcielibyśmy jednak zwiększyć różnorodność naszej wymiany handlowej. Mam nadzieję, że nasza deklaracja zachęci biznes do nowych projektów m.in. w zakresie odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej czy rolnictwa – podkreśliła.

Nawiązała także do przygotowań FR związanych z przystąpieniem do Światowej Organizacji Handlu (WTO). – Jesteśmy w połowie negocjacji handlowych, a po ich zakończeniu planujemy także podpisanie umowy z UE. Powinno to rozszerzyć współpracę handlową z unijnymi partnerami, w tym z Polską – powiedziała minister Nabiulina.

Wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się również z ministrem energetyki Siergiejem Szmatko. Tematem rozmów była polsko-rosyjska współpraca energetyczna.

Deklarację o współpracy w celu modernizacji gospodarki między Ministrem Gospodarki RP a Ministrem Rozwoju Gospodarczego FR określa priorytetowe kierunki współpracy obu krajów. Są to m.in. inwestycje stymulujące konkurencję i rozwój technologiczny, zwiększenie efektywności energetycznej i poziomu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz doskonalenie uwarunkowań systemowych, sprzyjających działalności małych i średnich przedsiębiorstw.

Ponadto, strony deklarują:

  • współpracę w dziedzinie rozwoju innowacji i technologii przyszłości,
  • tworzenie klimatu biznesowego korzystnego dla współpracy gospodarczej,
  • rozwój dialogu między środowiskami biznesowymi i władzami obydwu krajów, współdziałanie między stowarzyszeniami biznesowymi Rosji i Polski.
  • umacnianie sektora małych i średnich przedsiębiorstw i ich współpracy
  • wspólne przedsięwzięcia promocyjno – informacyjne polskich i rosyjskich przedsiębiorców m.in. w zakresie nowych warunków i możliwości rozwoju współpracy gospodarczej między obydwoma krajami.

   Przedstawiciele Polski i Federacji Rosyjskiej zadeklarowali również, że zagadnienia związane z modernizacją gospodarki zajmować będą ważne miejsce w pracach Polsko-Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Deklaracja wyraża także wolę stron sprzyjania współpracy Rosji z UE, m.in. w zakresie realizacji inicjatywy Partnerstwa dla Modernizacji UE – Rosja.

***

   Rosja plasuje się obecnie na 7. miejscu na liście największych polskich partnerów eksportowych, jednocześnie jest to drugi najważniejszy polski rynek importowy.

   Według danych za styczeń – wrzesień 2010 r. wartość polsko-rosyjskich obrotów handlowych wyniosła ponad 17 mld dol.. Eksport do Rosji osiągnął wartość ponad 4 mld dol., natomiast import – prawie 13 mld dol.

   Do Rosji eksportujemy m.in. wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby metalurgiczne, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu chemicznego, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego i lekkiego.

   Sprowadzamy natomiast produkty mineralne, w tym ropa naftowa i gaz ziemny, wyroby przemysłu chemicznego, metalurgiczne oraz drzewnego.