Polsko-gruzińskie rozmowy gospodarcze

   Rozwijanie współpracy gospodarczej oraz możliwości inwestycyjne obu krajów to główne tematy II Posiedzenia Polsko-Gruzińskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które odbyło się 9 maja 2011 w Warszawie. Spotkaniu przewodniczyli wiceministrowie gospodarki Polski i Gruzji Grażyna Henclewska oraz Archil Kekelia.

   Wiceminister Henclewska zaznaczyła, że Gruzja jest ważnym partnerem gospodarczym Polski w rejonie Kaukazu Południowego. – Nasza dotychczasowa współpraca oparta jest na solidnej bazie traktatowej. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie kolejnym krokiem do jej pogłębiania – powiedziała. Przypomniała także, że pierwsze posiedzenie Międzyrządowej Komisji  odbyło się w marcu 2010 w Tbilisi.

   Wiceszefowa resortu gospodarki nawiązała do zbliżającej się Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Podkreśliła, że jednym z priorytetów w tym czasie jest Partnerstwo Wschodnie. – Program ten ma duże znaczenie dla rozwoju współpracy należących do niego krajów,  m.in. Gruzji, Ukrainy Azerbejdżanu czy Mołdowy – powiedziała. – Zaplanowaliśmy już sektorowe spotkania ministrów,  podczas których omówimy najważniejsze obszary wspólnych działań – dodała wiceminister Henclewska.

   Wiceminister gospodarki i zrównoważonego rozwoju Gruzji Archil Kekelia również podkreślił znaczenie dialogu gospodarczego między naszymi krajami. – W ubiegłym roku podpisaliśmy m.in. umowę o bezpośrednich połączeniach lotniczych Warszawa-Tiblisi, co pozytywnie wpłynęło na kontakty biznesowe, a polsko-gruzińskie obroty handlowe zwiększyły się prawie o 25 proc. – dodał.

   Zdaniem wiceministra Kekelii stabilna sytuacja polskiej gospodarki oraz pozytywne doświadczenia w relacjach handlowych to główne czynniki wpływające na rozwój polsko-gruzińskich inwestycji. – Światowy kryzys nie ominął naszego kraju, ale poradziliśmy sobie z jego skutkami i mamy dobre prognozy na przyszłość,  dlatego gorąco zachęcamy polskich przedsiębiorców do podejmowania wspólnych projektów z naszymi firmami – powiedział wiceminister.

   Posiedzenie Polsko-Gruzińskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej zakończyło się podpisaniem przez wiceministrów gospodarki obu krajów wspólnego protokołu. 

***

   Według danych GUS. polsko-gruzińskie obroty handlowe w 2010 r wyniosły 59,9 mln dol. Eksport w tym czasie  wyniósł 51,2 mln dol., natomiast import 8,7 mln dol.

   Do Gruzji eksportujemy głównie leki, kosmetyki, proszki do prania, pieluchy, golarki, meble, tłuszcze roślinne, pojazdy, maszyny budowlane, części do taboru kolejowego, farby, płyty pilśniowe i wiórowe.

   Do Polski sprowadzamy m.in. artykuły rolno-spożywcze, np. wina, orzechy, owoce suszone, soki, woda mineralna, a także podzespoły elektroniczne i elektrotechniczne.