Wstępna ocena przezimowania upraw ozimych

   Z przeprowadzonych w marcu badań polowych wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały gorzej niż w roku ubiegłym. W większości województw odnotowano większe niż w roku poprzednim straty w powierzchni zasianych ozimin. Uszkodzenia roślin upraw ozimych wynikały głównie z wystąpienia na plantacjach pleśni śniegowej. Ponadto uszkodzenia były spowodowane występowaniem silnych mrozów połączonych z dobowymi wahaniami temperatury oraz utrzymującymi się na polach zastoiskami wody na przedwiośniu. Znaczne wahania  temperatury między dniem a nocą powodowały na przemian zamarzanie i rozmarzanie ornej warstwy gruntu, co niekorzystnie wpływało na system korzeniowy i znacznie osłabiało oziminy.

   Wznowienie wegetacji najwcześniej nastąpiło w zachodniej części Polski - już pod koniec  trzeciej dekady marca, a na pozostałym obszarze kraju na początku pierwszej dekady  kwietnia.

   Na ogół korzystne warunki agrometeorologiczne na początku kwietnia wpłynęły na znaczne przyspieszenie wiosennych prac polowych. Na niżej położonych polach prowadzenie prac polowych uniemożliwiało nadmierne uwilgotnienie gleb.

   Do siewów i sadzenia roślin uprawnych przystąpiono pod koniec marca tj.  w podobnym terminie jak w roku ubiegłym. Ocieplenie w drugiej dekadzie kwietnia oraz dobre uwilgotnienie gleb wpłynęło na zadowalający wzrost i rozwój roślin uprawnych, a także wywołało dobre, wyrównane wschody zbóż jarych.

   Ostateczna ocena strat zimowych, jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych zostanie przeprowadzona w drugiej połowie maja br.