Banki łagodzą kryteria

   W drugim kwartale 2011 r. banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej. Liczą, że wzrośnie popyt na kredyty – wynika z najnowszej ankiety NBP „Sytuacja na rynku kredytowym – II kwartał 2011”.

   NBP przeprowadza cykliczne badania wśród przewodniczących komitetów kredytowych banków, które pozwalają określić kierunek zmian polityki kredytowej oraz zmian popytu na kredyty. Najnowsza ankieta została przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia 2011 r. wśród 28 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 81 proc.
 
   Z najnowszych badań wynika, że w I kwartale 2011 r. jedna czwarta banków złagodziła politykę kredytową w segmencie kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych . W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw złagodzenie kryteriów dotyczyło przede wszystkim kredytów długoterminowych dla małych i średnich firm. Banki obniżyły także marże kredytowe, podwyższyły maksymalną kwotę kredytu dla przedsiębiorstw oraz wydłużyły okres kredytowania w przypadku kredytów konsumpcyjnych.
 
   Bankowcy wyjaśnili, że łagodzenie polityki kredytowej związane było przede wszystkim z rosnącą presją konkurencyjną, zmianami popytu na kredyt oraz poprawą jakości portfela kredytowego (z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych). Z kolei banki, które zaostrzyły politykę kredytową, tłumaczyły to dalszymi dostosowaniami do rekomendacji T oraz pogorszeniem jakości portfela kredytów mieszkaniowych.
 
   W II kwartale bankowcy zapowiadają dalsze łagodzenie polityki kredytowej. W przypadku firm taki zamiar wyraziło 60 proc. ankietowanych banków, w przypadku kredytów mieszkaniowych – 25 proc. pytanych, podobnie jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Zdecydowana większość banków spodziewa się także wzrostu popytu na kredyty: 42 proc. banków przewiduje wzrost zainteresowania małych i średnich firm kredytami długoterminowymi, niemal co trzeci bank spodziewa się wzrostu popytu na kredyty krótkoterminowe dla dużych przedsiębiorstw, a trzy czwarte przewiduje zwiększenie popytu na kredyty mieszkaniowe. Zdecydowana większość banków spodziewa się także wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne.