Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w maju 2011 r

   Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju oceniany jest korzystnie, podobnie jak przed miesiącem, ale gorzej niż przed rokiem. Korzystne są oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, jednak przewidywania w tym zakresie są korzystne, zbliżone do prognoz formułowanych przed miesiącem.

   Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w maju oceniany jest pozytywnie, nieco lepiej niż w kwietniu i przed rokiem. Wpływ na poprawę koniunktury mają lepsze niż w kwietniu oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień przy mniej pesymistycznych opiniach dotyczących produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej, a także przy utrzymujących się odpowiednich optymistycznych prognozach.

   Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w maju oceniany pozytywnie, podobnie jak w kwietniu i przed rokiem. Przedsiębiorcy oceniają bieżącą sprzedaż pozytywnie i lepiej niż w kwietniu. Prognozy w tym zakresie są korzystne, ale ostrożniejsze od przewidywań sprzed miesiąca. Jednostki odczuwają w kwietniu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy w tym zakresie są pesymistyczne.

   W maju w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych1 koniunktura oceniana jest optymistycznie. Najlepiej koniunkturę oceniają jednostki usługowe z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (nieco gorzej niż w kwietniu i podobnie jak przed rokiem) oraz – w mniejszym stopniu – z sekcji informacja i komunikacja (podobnie jak przed miesiącem i przed rokiem). Najbardziej pesymistyczne, gorsze od odnotowanych w maju zeszłego roku i zbliżone do sygnalizowanych w kwietniu bieżącego roku, oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa.