MG i JEUNE wspólnie dla młodych przedsiębiorców

- Ministerstwo Gospodarki pomaga młodym przedsiębiorcom rozpoczynającym swój biznes. Aktywnie wspieramy Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości działające na polskich uniwersytetach - powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas obrad Jeunes Entrepreneurs de l’Union Europeenne (JEUNE). Spotkanie odbyło się 19 maja 2011 r. w Warszwie.

   JEUNE to europejska instytucja skupiająca stowarzyszenia młodych przedsiębiorców sektora MSP. Jej celem jest promowanie na poziomie UE inicjatyw wspierających młodych właścicieli firm i regulacji ułatwiających start w biznesie.

   Podczas obrad wiceminister Baniak podkreślił, że liczba przedsiębiorstw zakładanych w Polsce jest znacznie wyższa niż średnia Unii Europejskiej. – Zachęcamy naszych obywateli do prowadzenia biznesu. Doskonalimy regulacje prawne tak, aby tworzyły one przyjazne warunki do zakładania działalności gospodarczej – powiedział.

   Wiceminister gospodarki przypomniał najważniejsze propozycje ułatwień, które MG zamierza wprowadzić, by usprawnić prowadzenie firm w Polsce. – Stopniowo obniżamy ilość formalności potrzebnych do założenia firmy – już od 1 lipca  można będzie to zrobić przez Internet. Odciążamy również przedsiębiorców poprzez zmniejszanie obowiązków informacyjnych i pracujemy nad wprowadzeniem kultury oświadczeń w miejsce zaświadczeń. To przyniesie firmom duże oszczędności czasu i pieniędzy – zaznaczył.

   Wiceminister Baniak nawiązał także do zbliżającej się Prezydencji Polski w Radzie UE. Poinformował, że jednym z priorytetów naszego kraju będzie wspieranie funkcjonowania jednolitego rynku wewnętrznego, na którym działają małe i średnie firmy. - W tym czasie zorganizujemy szereg konferencji poruszających kwestie przedsiębiorczości, np. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw (CSR) we wrześniu czy Forum Rynku wewnętrznego UE (SIMFO- Single Market Forum) w październiku – przypomniał.

   Prezydent JEUNE Eduardo Royo przypomniał, że organizacja zrzesza przedstawicieli sektora MSP z 9 państw członkowskich. – Cieszymy się, że Polska aktywnie włącza się w prace naszego stowarzyszenia i zwraca uwagę na potrzeby młodych przedsiębiorców. Mam również nadzieję, że podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE będziemy mogli współpracować w ramach wspólnych projektów – powiedział.

***

Jeunes Entrepreneurs de l’Union Europeenne została założona w 1994 i składa się z 10 stowarzyszeń pochodzących z 9 państw członkowskich. W chwili obecnej zrzesza łącznie ponad 300 tys. przedsiębiorców.