Polska Prezydencja chce wzmocnić rynek wewnętrzny UE

- Rozwój rynku wewnętrznego Unii Europejskiej to jeden z kluczowych priorytetów Ministerstwa Gospodarki na czas polskiej Prezydencji w Radzie UE - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec na spotkaniu z przedstawicielami Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Rynku Wewnętrznego i Konsumentów (IMCO). Rozmowy odbyły się 18 maja 2011 r. w Warszawie.

   Wiceminister Korolec podkreślił, że Polska z zadowoleniem przyjęła większość zaproponowanych przez Komisję Europejską inicjatyw nowego Single Market Act. Dokument ten wyznacza zadania Prezydencji w zakresie rynku wewnętrznego. - Cieszy nas, że propozycje legislacyjne Komisji w tym obszarze pokrywają się z  kwestiami, na które zwracali uwagę również polscy przedsiębiorcy – zaznaczył.

   Podsekretarz stanu w MG zwrócił uwagę, że resort gospodarki planuje skoncentrować swoje działania m.in. na rozwoju rynku usług elektronicznych. – Chcemy ograniczać bariery prawne i administracyjne, aby ułatwić przedsiębiorcom przeprowadzanie transakcji transgranicznych on-line – zapowiedział wiceminister Korolec.

   Wiceszef resortu gospodarki zaznaczył również, że Polska popiera potrzebę utworzenia rynku wewnętrznego usług cyfrowych (digital single market). - Według szacunków, stymulowanie szybkiego rozwoju tego rynku do 2020 roku może przynieść Unii korzyści w wysokości dodatkowych 4 proc PKB – przekonywał. 

   Wiceminister Marcin Korolec nadmienił także, że polska Prezydencja będzie dążyć do sfinalizowania prac nad stworzeniem taniego i łatwo dostępnego systemu patentowego.

   Dobrą okazją do promowania idei rynku wewnętrznego będzie organizowane przez Ministerstwo Gospodarki oraz Parlament i Komisję Europejską Forum Rynku Wewnętrznego (SIMFO). – Celem konferencji jest zapoznanie obywateli i przedsiębiorców z prawami i możliwościami jakie przysługują im na jednolitym rynku – powiedział. Wydarzenie to odbędzie się w Krakowie w dniach 3-4 października 2011 r.

- Zależy nam na rozszerzeniu zakresu jednolitego rynku na sektory nowo powstające, takie jak handel elektroniczny. Dlatego też popieramy zamierzenia polskiej Prezydencji w tym obszarze – zapewnił Jurgen Creutzmann, przedstawiciel IMCO.

   Delegaci IMCO zwracali również uwagę na potrzebę harmonizacji rynku i pracy oraz praw konsumentów wśród państw członkowskich. - To trudne zadanie, gdyż zarówno prawo, jak i zwyczaje w poszczególnych krajach UE bardzo się różnią. Możliwy jest jednak kompromis - podkreślił Jurgen Creutzmann.

W spotkaniu wzięli także udział m.in.: Róża Gräfin von THUN UND HOHENSTEIN i Wilhelmus Gerardus Johannes Maria (Wim) van de Camp z Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

***

   Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) odpowiada za nadzór legislacyjny i kontrolę nad przepisami UE dotyczącymi swobodnego przepływu towarów i usług, swobodnego przepływu specjalistów, polityki celnej, standaryzacji oraz interesów gospodarczych konsumentów.

   Przewodniczącym Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów jest Malcolm Harbour.