Wydobycie rośnie, eksport spada – węgiel tematem kongresu

Export węgla z Polski może w tym roku znacząco spaść do 6 – 7 milionów ton, a import może wzrosnąć do 14,5-15 milionów ton — poinformował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes Węglokoksu, Jerzy Podsiadło.

W ubiegłym roku eksport węgla z Polski wyniósł nieco ponad 10 milionów ton, a ten rok będzie znacznie gorszy pod tym względem. Szacuje się, że wielkość eksportu może wynieść 6 – 7 mln ton, głównie z powodu stabilizacji wydobycia w kraju, ogromnego popytu na rynku wewnętrznym i lepszych cen — dodał Podsiadło.

   Tylko w ciągu roku wydobycie węgla kamiennego wzrosło o blisko 9 procent, wynika z danych przedstawionych przez Węglokoks podczas debaty o górnictwie. Różnego rodzaju badania i dane pokazują zapotrzebowanie na węgiel, podkreślił prezes Jerzy Podsiadło.

   Jak podkreślił Podsiadło, zgodnie z prognozami, z roku na rok, wciąż będzie wzrastać zapotrzebowanie na węgiel, a jego udział w produkcji energii w 2030 roku będzie sięgał blisko 30 procent.

Jestem przekonany, że uda nam się zmienić postrzeganie węgla przez Unię Europejską — powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Tomasz Tomczykiewicz. Jak podkreślił powinniśmy na Europę patrzeć jak na jeden duży kraj.

   Tomczykiewicz podkreślił, że nasza pozycja negocjacyjna w temacie węgla i pakietu klimatycznego zależy przede wszystkim od tego, jaka będzie pozycja naszego kraju w Unii. Jak dodał, gdy rośnie nasza siła, nasz głos jest bardziej słyszalny.

Rynek Unii Europejskiej bez węgla nie będzie konkurencyjny — stwierdził były wiceminister gospodarki, Eugeniusz Postolski, podczas górniczej debaty zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jak podkreślił, pakiet klimatyczny nie ma racji bytu, ponieważ kraje spoza Unii ograniczaniem emisji tlenku węgla w ogóle nie są zainteresowane.

   Jak dodał Postolski, zdania na temat ocieplania się klimatu i wpływu Europy na zmiany klimatyczne są bardzo podzielone. Nie można więc bezgranicznie wierzyć jednej stronie.

   Wśród pozostałych zaplanowanych na dziś tematów kongresu są m.in. sprawy transferu wiedzy i technologii z nauki do gospodarki, problemy ochrony środowiska i unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.