Miniżuraw do murowania podstropowego polskiej firmy ADAR

Miniżuraw firmy ADAR jest urządzeniem przystosowanym do montażu bloczków w systemie Silka Tempo oraz Ytong Jumbo. Oba systemy to bloczki o większych wymiarach niż popularne elementy murowane ręcznie. Większe wymiary bloczków w systemie Silka Tempo zmniejszają ilość spoin co przekłada się na lepszą akustykę ścian. Pozwala to w wielu przypadkach na zmniejszenie grubości ścian z 24 na 18 cm. Co przekłada się na większą powierzchnię użytkową oraz mniejsze zużycie materiałów. Masa maszyny, która wynosi około 1000kg umożliwia transport pomiędzy kondygnacjami za pomocą windy budowlanej, żurawia wieżowego lub wózka widłowego.

Dzięki zastosowaniu miniżurawia firmy ADAR możliwe jest murowanie ściany pod stropem kondygnacji powyżej. Małe wymiary pozwalają na przemieszczanie po danej kondygnacji nawet przez otwory drzwiowe z wykorzystaniem zasilania z wbudowanego akumulatora. Natomiast sama praca maszyny wymaga napięcia 230 V.

Po ustawieniu w odpowiednim miejscu rozkładamy stopy podporowe za pomocą panelu sterującego i możemy przystąpić do murowania. Do wykonania ściany potrzebne są dwie osoby, z których jedna nakłada zaprawę i koryguje ustawienie bloczków, druga natomiast operując miniżurawiem chwyta bloczki z palety i stawia je bezpośrednio na murze. Dzięki temu ciężka praca fizyczna murarza zastępowana jest przez miniżurawia.

W związku ze zlokalizowaniem stanowiska operatora na końcu ramienia maszyny do jej obsługi wystarcza jedna osoba. Wyjątek stanowi murowanie ścian powyżej 3m wysokości. W takim przypadku maszyna jest obsługiwana przez dwóch operatorów wymiennie. Jeden z nich chwyta bloczek z palety i podaje do operatora znajdującego się na rusztowaniu. Miniżuraw firmy ADAR może swobodnie stawiać ściany do wysokości 4,2m.

Standardowy udźwig maszyny wynosi 250kg co pozwala na obsługę maszyny operatorowi bez uprawnień UDT. Istnieje możliwość zamówienia miniżurawia o nośności do 350kg.

Zastosowanie miniżurawia pozwala na wykonanie ściany przy prawie całkowitym wyeliminowaniu ciężkiej pracy fizycznej murarza, przy jednoczesnym znacznym przyspieszeniu efektywności pracy. W zależności od skomplikowania ścian ekipa składająca się z 2 monterów i miniżurawia jest w stanie zastąpić od 4 do 6 murarzy stosujących bloczki drobnowymiarowe.

Technologia sprawdza się zarówno w budownictwie klasycznym, jak i szkieletowym głównie dla ścian międzylokalowych i elewacyjnych.