Data publikacji: 12-04-2018

PLASTPOL

XXII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL
22-25 V 2018

XXII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL

plastpol PLASTPOL 2017 – światowa klasa w Targach Kielce

Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy w Targach Kielce umocniły swą pozycję w Polsce i Europie. Bilans wydarzenia to 806 firm z 36 krajów świata i 18 900 zwiedzających w ciągu 4 targowych dni.

Wystawa była większa pod względem powierzchni niż w roku ubiegłym, zajmując 34 000 metrów kwadratowych.Na najważniejszej  wystawie branży w Polsce i jednym z uznanych wydarzeń tego sektora w Europie zaprezentowali się liderzy polskiego rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych i recyklingu. Firm recyklingowych przybywa na Plastpolu sukcesywnie, od kilku lat. Ponad 50 procent wystawców stanowili w 2017 roku jednak reprezentanci zagranicznych przedsiębiorstw między innymi z: Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Holandii, Belgii, Czech, Danii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Izraela, Portugalii, Szwecji, Turcji, Rosji, USA, Słowacji, Węgier, Egiptu, Japonii, Chiny czy Malezji. Najliczniejszą reprezentację stanowiły tradycyjnie firmy z Niemiec i Włoch. Znaczna grupa prezentowała możliwości branży tureckiej i chińskiej.

plastpol 2017 - Dzięki tak licznej reprezentacji zagranicznej, Plastpol jest najbardziej międzynarodową wystawą spośród wszystkich targów branżowych odbywających się w Polsce – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. - Od lat kielecka wystawa cieszy się rosnącym zainteresowaniem zwiedzających z kraju i zagranicy, w tym roku odwiedziło ją 18.900 osób.

Wystawcy targów Plastpol o edycji 2017

Plastpol 2017 umocnił swą rolę wiodącego miejsca spotkań branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to wystawcy między innymi z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Austrii, Litwy, Łotwy i Estonii, gdzie podobnej rangi wystawy po prostu się nie odbywają. Zagraniczne firmy chętnie chcą kooperować z polskim rynkiem, gdyż ten rozwija się dynamiczniej niż niejeden unijny.

- To bardzo udana dla nas edycja – mówił na zakończenie targów Marcin Zemczak z Grupy Azoty. – Odwiedziło nas wielu klientów, padło wiele ciekawych pytań, o wielu interesujących rzeczach się dowiedzieliśmy. Targi uważamy za udane.

- Z roku na rok zarówno targi kieleckie jak i miasto Kielce, cała infrastruktura, logistyka, baza hotelowa – wszystko się rozwija. Jesteśmy zawsze mile zaskoczeni i do Kielc będziemy przyjeżdżać jeszcze długo – dodawała Iwona Kołata z firmy Albis.

plastpol - Jesteśmy w Kielcach po raz szósty. Plastpol to unikatowe wydarzenie w tej części Europy, dedykowane specjalnie branży tworzyw sztucznych. Nie tylko ważne dla Polski, ale i sąsiadujących krajów. Na decyzję o wzięciu udziału miał wpływ ilość jakość zwiedzających - komentował Mustafa Palabiyik, z firmy Ustun is Makina z Turcji.

- Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, Plastpol jest najlepszy, już potwierdziliśmy swój udział w 2018 roku – mówił Paolo Gasparotto z firmy Moretto z Włoch.

Smart produkcja trendem sektora przetwórstwa tworzyw 

Dominującym trendem tegorocznej edycji targów Plastpol była „smart produkcja” i wszechobecna cyfryzacja. Można było na wielu stoiskach zobaczyć najnowsze roboty, maszyny, linie produkcyjne w pełni zinformatyzowane, współdziałające ze sobą, komunikujące się nie tylko w obrębie linii produkcyjnej, ale informujące również nadzorującego je człowieka o błędach, konieczności zrobienia zamówienia na przykład na  kończące się tworzywo. Przez cztery targowe dni maszyny sprzężone zgodnie z ideą „Przemysłu 4.0” prezentowały na żywo swe możliwości, produkując wiele różnych przedmiotów codziennego użytku. Korzyści było widać jak na dłoni: zoptymalizowana produkcja, krótszy czas wykonania produktów, mniej błędów w procesie.

Podsumowanie branży polimerowej na Plastpolu

Podczas 21. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy branża podsumowała miniony rok. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, zaprezentowanymi podczas jubileuszowej X Konferencji Branży Tworzyw Sztucznych, która odbyła się w przededniu Plastpolu, istotnie wzrosły inwestycje, zatrudnienie, a w górę poszybował też wskaźnik sprzedanej produkcji polskich firm.

- Na przestrzeni około 10 lat udało się krajowym producentom zwiększyć udział w przetwórstwie tworzyw sztucznych Unii Europejskiej o 40 procent - mówił Robert Szyman, dyrektor Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. - W roku 2016 zanotowaliśmy 7 procentowy wzrost produkcji sprzedanej, wzrost inwestycji o 10 procent i zatrudnienia prawie o 6 procent.

Nie byłoby Plastpolu bez konferencji PlasticsEurope Polska organizowanej 23 maja, w dniu otwarcia targów, na 27-metrowej wieży widokowej Targów Kielce. Fundacja zaprezentowała kolejne dane branży dla Polski i Europy.

- Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – informował podczas konferencji Kazimierz Borkowski, dyrektor PlasticsEurope Polska. - Biorąc pod uwagę segmenty zastosowań w ogólnym zużyciu tworzyw udział sektora opakowaniowego wzrósł do 33,5%, w porównaniu do 31,5% w roku ubiegłym, natomiast zmalał udział sektora budowlanego - z 27,6% do 24,4%. Niezmiennie od kilku lat rośnie udział sektora motoryzacyjnego (wzrost do 9,4%) oraz E&E (6,2%).
  
Najlepsi nagrodzeni w Targach Kielce

Pierwszego dnia targów 10 znawców branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, w samo południe tradycyjnie zmierzyło się z pytaniami finału konkursu Omniplast. Pierwsze miejsce zajął Michał Kurleto z firmy Wadim Plast, kolejna lokata przypadła Adrianowi Nowakowi z  Synventive, a trzecie miejsce zajęła jedyna kobieta w gronie zwycięzców - Agata Lechocka z firmy Master Colors. Nagrody wręczono zwycięzcom na Gali Platinum Plast.

Na niej też tradycyjnie nagrodzono Medalami Targów Kielce i wyróżnieniami, najlepsze produkty, ciekawie zaaranżowane stoiska. Komisja konkursowa  Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL  pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Józefa Koszkula, reprezentującego Politechnikę Częstochowską, przyznała 6 medali i 11 wyróżnień w trzech kategoriach. Triumfowali KM Plastics, Wadim Plast, Dopak, NTQ, PTC  Artur Szreder, Nordson Xalory Europe – którym przypadły medale. Najciekawiej zaaranżowane stoisko i nowoczesność prezentacji targowej nagrodzono medalami Albis, Akpol, Ampacet, Brenntag, Grupa Azoty, NTQ, Wadim Plast.

Kieleckie targi z dawką wiedzy

Merytorycznej dawki wiedzy nie zabrakło na Plastpolu także w tym roku - w programie zalazło się sporo propozycji o charakterze naukowych i technicznym. Dwudniowe, otwarte seminarium techniczne Plastech Info odbyło się pod hasłem przewodnim: „Organizacja i zarządzanie procesem produkcji w sektorze przetwórstwa tworzyw sztucznych”.

Firma Albis świętowała swój jubileusz przy muzyce fortepianowej, Mol Group podczas targów w Kielcach ogłosił swą strategię na najbliższe lata, Igus rozdał podczas spotkania z branżą i dziennikarzami, nagrody Manus. Odbyła się również konferencja firmy Fado zatytuowana „ Zastosowanie technologii przyrostowych w przemyśle tworzyw sztucznych”. Atrakcją Plastpolu okazały się również spotkania ze sportowcami na stoisku Grupy Azoty – Piotrem Żyłą, który przez niemal godzinę rozdawał autografy i fotografował się z fanami oraz siatkarzami ZAKSA Kędzierzyn – Koźle  i siatkarkami Chemika Police. W ciągu czterech targowych dni na stoiskach polskich i  zagranicznych firm zorganizowano wiele eventów, prezentacji, spotkań z dziennikarzami i pokazów.

Źródło: http://www.targikielce.pl  
Zobacz również:

Pomoc

Jeżeli nie znalazłes poszukiwanego produktu, firmy, usługi lub wyniki wyszukiwarki nie są dla Ciebie satysfakcjonujące to napisz do nas czego szukasz lub potrzebujesz. Wyślemy twoje zapytanie bezpośrednio do zainteresowanych firm.

Napisz do nas

X

Informujemy że przetwarzamy dane osobowe oraz korzystamy z plików cookies w zakresie opisanym w Polityce Prywatności.