Internetowa przyszłość finansów

  Rozwój Internetu spowodował ogromne zmiany we wszystkich dziedzinach życia ludzkiego. Dostęp do rynków finansowych stał się osiągalny w każdym miejscu, gdzie tylko możemy skorzystać z Internetu.

  Pisząc o powstaniu internetowego rynku finansowego w Polsce, nie można zacząć bez wspomnienia jednego z banków, który rozpoczął działalność jako stricte bank internetowy. W ciągu pięciu lat z jego usług skorzystało już milion klientów. Był to prekursor internetowego rynku finansowego w Polsce, a inni czerpali z jego osiągnięć.

Większy obrót na walutach

  W drugiej kolejności zaczęły pojawiać się kantory internetowe i platformy wymiany walut (np. Trejdoo.com), które sprawiły, że koszty przewalutowań związanych głównie z handlem zagranicznym stały się o wiele mniejsze, niż w przypadku wymiany w banku. Internetowy rynek finansowy oferuje wyższą jakość zabezpieczeń. Aby przekazać komuś pieniądze, zapłacić rachunki czy wymienić walutę, klient nie musi iść z portfelem pełnym gotówki do banku, tylko wszystko odbywa się poprzez zapis elektroniczny na rachunkach. Temu zawdzięczamy również tak szybki rozwój rynku kapitałowego i OTC (over-the-counter), który dzięki inwestycyjnym platformom internetowym zwiększył dostępność handlu instrumentami finansowymi. Wielu z  nas pamięta zamierzchłe czasy, kiedy notowania akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie trzeba było sprawdzać np. w telegazecie. Rozwój wymiany walut w Internecie, a także większa możliwość spekulacji instrumentami finansowymi spowodowała bardzo duży wzrost obrotów na rynku FX. Obroty detalicznie bardzo mocno wzrosły od 2001 roku i stanowią one teraz ponad 85 proc. wszystkich obrotów.

Zwiększenie dostępności do produktów

  Produkty stały się dostępne dla klientów w jednym miejscu, po zalogowaniu do danego systemu. Oczywiście kiedy działalność finansowa w Internecie zaczęła przynosić zyski oraz zwiększała się konkurencja wśród kantorów internetowych, zaczęto tworzyć platformy zintegrowane, które oferują klientom kilka usług w jednym miejscu. Korzystając z Trejdoo.com klienci mogą nie tylko wymienić walutę, lecz także zarezerwować kurs, wykupić ubezpieczenie, zrealizować płatności, a także otrzymać kartę prepaid, która pozwala na płatność bezpośrednio z serwisu wymiany walut, bez konieczności przelewania pieniędzy z powrotem na rachunek bankowy. Przy tak dużej dostępności usług ciężko dotrzeć do najtańszej i najlepiej dopasowanej do potrzeb. Zatem warto zwrócić uwagę na tych dostawców usług, którzy są regulowani przez krajowy nadzór finansowy (KNF).

Wszystko w czasie rzeczywistym

  To wszystko może skutkować dalszym rozwojem usług finansowych online. Banki oraz instytucje finansowe będą rezygnowały z oddziałów i przenosiły działalność do Internetu, co pozwoli zmniejszyć koszty i poprawić wynik finansowy. Dzięki temu wszystko będzie też mogło odbywać się w czasie rzeczywistym. Przelew zlecony przez Internet będzie skutkował tym, że odbiorca otrzyma środki w ciągu kilku sekund.

Wypieranie pieniądza gotówkowego

  Na przykładzie działalności związanej z wymianą walut możemy zobaczyć, że jest to biznes niskomarżowy. Stąd możemy wnioskować, że o sprzedaży nie będzie decydowała jedynie cena, ale także łatwość korzystania i bezpieczeństwo transakcji. W związku z tym, że obsługa przelewów w coraz większym zakresie będzie się odbywała bezgotówkowo, to możemy powoli zacząć odchodzić od jakiegokolwiek używania gotówki. Platforma Trejdoo.com bazuje właśnie na transakcjach bezgotówkowych. W Hongkongu, gdzie jest jeden z  najbardziej rozwiniętych rynków finansowych na świecie, unika się korzystania ze zmaterializowanych środków pieniężnych. Sporo sklepów posiada własne, przedpłacone karty prepaid. Dzięki temu klient ma kilka takich kart i może lepiej kontrolować swoje wydatki, doładowując daną kartę taką kwotą, jaką chce przeznaczyć na zakupy w danym punkcie. Internet wpływa w znaczący sposób na zmiany zachodzące na rynku finansowym. Jego połączenie z najnowszymi technologiami powoduje, że z roku na rok mamy do czynienia z innym obrazem świata finansów.