Fabriqué en Pologne, czyli…jak członkowie CCIFP rozwijają biznes

  Firmy z kapitałem francuskim odegrały bardzo ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Francja to jeden z trzech największych inwestorów w Polsce, który zainwestował w naszym kraju prawie 22 mld euro (dane NBP). Firmy z udziałem kapitału francuskiego i członkowie Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce rozwijają się z roku na rok, bez względu na koniunkturę. Mają też istotny wkład w rozwój polskiego eksportu.

  Firma InfoCredit prześledziła wyniki firm – członków Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce (CCIFP). Z roku na rok radzą sobie coraz lepiej, a ich zagregowane przychody rosną. Podobny trend widać także wśród eksporterów. Opanowują kolejne rynki zwiększając sieć sprzedaży. Menedżerowie firm zrzeszonych w CCIFP oczekują, że koniunktura w kolejnych latach będzie się stopniowo poprawiać, także na rynkach zagranicznych.

  W raporcie, który powstał we współpracy CCIFP i wywiadowni InfoCredit, analizowaliśmy dokonania firm zrzeszonych w Izbie na arenie międzynarodowej. W dalszej części raportu przedstawiamy prognozy na kolejne lata, tajemnice sukcesu wiodących eksporterów i ich atuty. Opisujemy też bariery, jakie napotykają eksporterzy, szczególnie na rynkach wschodnich i wschodzących. Zapraszamy do lektury.

To będzie lepszy rok

  Zarządzający firmami zrzeszonymi w CCIFP oczekują, że ten rok będzie lepszy niż poprzedni. Spodziewają się także lepszej koniunktury na rynkach zagranicznych.

- Sytuacja eksporterów w Polsce nieznacznie się polepszyła. Widać wyraźne ożywienie na rynku, na którym działa nasza firma (branża meblarska). Jest to bezpośrednio związane z nastrojami panującymi w krajach starej UE. Wyraźne ożywienie widoczne jest w Niemczech, Francja nadal jest w stanie niepewności. Przekłada się to bezpośrednio na liczbę zamówień – mówi Wojciech Dorociak, Dyrektor Zarządzający firmy Standis Polska, dostawcy wyposażenia meblowego oraz materiałów POS dla sieci handlu detalicznego oraz producentów FMCG na rynku polskim oraz środkowoeuropejskim. Z danych InfoCredit wynika, że Standis Polska w 2012 r. zwiększyła sieć eksportową z 13 do 15 krajów. Wartość eksportu zawiera się w przedziale 10-30 mln zł. Znajduje się w czołówce największych eksporterów zrzeszonych w CCIFP.

  Wzrostu eksportu z Polski oczekuje także Dariusz Strączyński, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający Hamelin Polska. Jego firma w 2012 r. eksportowała do 13 krajów (wzrost o 5). Hamelin Polska należy do francuskiej grupy Hamelin – wiodącego producenta na międzynarodowym rynku produktów biurowo-szkolnych. Wartość eksportu w 2012 r. zawierała się w przedziale 10-30 mln zł.

- Jestem przekonany, że wartość polskiego eksportu w 2014 r. będzie wyższa niż w 2013. Szacujemy, że w naszej firmie produkcja na eksport wzrośnie o około 15 proc. w stosunku do roku ubiegłego – mówi Dariusz Strączyński.

- Zobacz cały raport -